Chceme pro Bílinu obnovit lázně, a park zachováme

Zástupce invetora: Jsme připraveni jednat s městem o podmínkách

PETR MÁLEK

Redakce Deníku proto oslovila zástupce investora, aby v rozhovoru poodkryl své záměry v Bílině. V čele investora je Džonson Talovič Chagazheev, kterého v České republice při jednání zastupuje realitní kancelář Broker´s First Company, konkrétně Pavel Makevich.

Můžete říci, s jakým cílem jste přišli do Bíliny?

Džonson Talovič Chagazheev dorazil k nám do realitní kanceláře Broker´s First Company původně kvůli prohlídce několika teplických objektů. V průběhu konverzace jsem mu vyprávěl o lázních v Bílině a řekl, že je velká škoda, že tak krásná budova a v tak pěkné lokalitě se jíž více jak 16 let nevyužívá a dostává se do úpadku. Mimo to je na škodu, že Bílina jako město s velkými lázeňskými tradicemi, teď lázně jako takové nemá. Dá se tedy říci, že jsem ho prakticky přemluvil k prohlídce těchto lázní. Džonson Talovič si je prohlédnul a hned se mu zalíbily. Byl okouzlen okolní přírodou a výhledem na horu Bořeň i centrálním náměstím v Bílině. V tu chvíli chtěl udělat něco dobrého pro městečko. Je si také zároveň vědom toho, že z toho nemůže očekávat velký zisk. Pro něj to ale není jen byznys, ale v určitým smyslu charita. Zároveň také podotknul, že pokud obyvatelé města nemají zájem, tak klidně odejde a nebude více trvat na koupi daného objektu.

Dobře, a co kdyby ale zájem města opravdu byl?

V případě, že ze strany města bude zájem, je zcela otevřen a připraven k jakémukoliv vyjednávání. Je třeba ale zdůraznit, že ho k dané koupi nic netlačí.

Zarazilo vás něco na přístupu města? Jsou tam vytvořené podmínky pro podnikání?

Co se týče vztahu s městem Bílinou, zatím jsme byli pouze na předběžném jednání se starostou města, místostarostou a předsedou odboru nemovitostí a investic. Označil bych jejich jednání za neutrální. Je zřejmé, že již 16 let se lázně nevyužívají. Najednou přichází investor se zkušenostmi v lázeňské činnosti, s finančními prostředky a nabízí rychle obnovit lázně na moderní úrovni (design, servis, medicínské zařízení…). Čeho si ještě více přát?

Můžete si představit lepší šanci pro Bílinu? Já tedy ne. Proto, otevřeně řečeno, jsem očekával, že uvidím větší nadšení ze strany města. Ale v žádném případě nemůžu říct, že nám nějakým způsobem překáželi, naopak s námi komunikovali otevřeně a s úctou.

Jaký konkrétní návrh či projekt jste předložili?

Jedná se o to, že na webových stránkách města jsme nenašli návrh určený investorům, že chtějí lázně prodat. A zda jsou vůbec ochotní prodat lázně, jaké pozemky, komu, za jakých podmínek a za jakou cenu… Všechno vypadá tak, že investor musí odhadovat přání a potřeby města. Měli jsme tedy předložit jakýkoliv návrh na obnovení lázní. Poté jsme se ale v tisku dočetli vyjádření starosty o tom, že pozemek o rozloze 11 hektarů nám prodávat nechce. Je třeba podotknout, že hlavním cílem investora se nejeví zakoupení pozemku, ale jednalo se pouze o předběžný návrh a Džonson Talovič je připraven projednat i koupi pozemku o menší rozloze.

Džonson Talovič už také předložil předběžný rozpočet, ve kterém bude omezený počet pokojů na ubytování, a následně bude potřebovat 6 hektarů. Bohužel jsme nuceni odhadovat, co si doopravdy přeje město: chtějí prodat 2 hektary, 6 či 11?

Ještě připomenu, že řeč je o velkém a hezkém parku s pěknými stromy, o které bychom v žádném případě nechtěli přijít, ale naopak v maximální míře zachovat. Proto tedy na přípravu konkrétního projektu, musí být nějaký návrh ze strany města: kolik země je město ochotné prodat? Je třeba najít volnou půdu či pozemky, kde je možné vybudovat dodatečný hotelový areály, bazén a další. Všechno to vyžaduje hodně úsilí a práce s architektem, s experty pro ochranu životního prostředí, je zapotřebí vybírat, kde konkrétně se jaká budova postaví.

V médiích se už objevilo, že máte zájem o celý park. Je to pravda?

Nevím, proč se všechen zájem zaměřuje na koupi parku. Hovoříme o velkém a hezkém parku s pěknými stromy, o které bychom v žádném případě nechtěli přijít, ale naopak v maximální míře zachovat. O parku jsme se dozvěděli z projektu z roku 2005, který nám předložil starosta města. V němž figurovalo číslo 11 hektarů, a z toho důvodu jsme se o něm zmínili. Kdyby ze strany města byl konkrétní návrh, samozřejmě by bylo možné projednat i prodej menší části parku, nebo postupnou koupí: například ze začátku část parku, a až za 2 roky podle vývoje projektu ještě část. Jsme připraveni dále vyjednávat.

Máte za sebou investora s mnohaletou zkušeností, co můžete v Bílině nabídnout?

Ano. Džonson Talovič má velké zkušenosti v podnikání i v lázeňské a turistické činnosti. Je majitelem dvou tříhvězdičkových hotelů v Moskvě s celkovou kapacitou 830 pokojů. Jeho hotel v Soči bude v roce 2014 hostit olympiádu a 750 pokojů bude vyhrazeno pouze pro potřeby olympijského výboru. Mimo to je též vlastníkem největšího akvaparku v Soči. Mým názorem tedy je, že je to teď unikátní šance pro Bílinu, jak obnovit lázně, aby se město mohlo dále rozvíjet. To také představuje daně do městského rozpočtu, vytvoří se nová pracovní místa, a dojde také k přílivu turistů do města.

Investor také přichází s unikátní myšlenkou sjednotit v jedněch lázních dva druhy vody, jak Bílinskou kyselku, tak i radon. Neznám jiné podobné příklady, tak že to bude unikátním návrhem na turistickém trhu, který přiláká do města návštěvníky z celého světa.