Pokud nemáte známé, jste prakticky bez šance. Ještě na konci minulého století se pod pojmem brigáda rozuměla hlavně manuální práce, jíž bylo v regionu vždycky docela dost. Z klasických brigád už mnoho nezbylo ani v tradičně průmyslovém Ústeckém kraji. I velké firmy většinou prošly v posledních letech z ekonomických důvodů redukcí nákladů a studentské brigády nabízejí poskromnu.

Manuálních brigád je v kraji méně než administrativních.

Chci peníze, potřebuju brigádu

„Bydlím v Košťanech. Sehnat zde brigádu je ale nemožné. Zkoušel jsem to i v Teplicích, ale neuspěl jsem. Ještě zkouším nějaké agentury, že bych na prázdniny jel někam do zahraničí vydělat nějakou korunu," řekl mi student Petr, který by si rád pořídil nové kolo, a tak shání peníze.

Úzká nabídka klasických brigád v regionu zřejmě souvisí i s vysokou mírou nezaměstnanosti. Na konci března činila v kraji 13,7 procenta, což je s převahou nejvíc ze všech regionů Česka.

Zkouším sehnat brigádu na čerpačkách, kde jsem si všiml, že přes léto myjí studentky přední okna aut, se kterými sem přijedou motoristé natankovat. Ale nepochodím. „Kdepak, my tady máme už několik let stejné holky. Zkuste to jinde," reaguje na můj telefonický dotaz obsluha čerpací stanice na E55.

S výběrem letní brigády už příliš nepomůže ani úřad práce. Poté, co se změnila jeho struktura není samostatná databáze pro brigády. Prázdninové aktivity se neoddělují od ostatních. Pomoci při výběru dvouměsíční práce může studentům hlavně internet. Zkouším tedy hledat na jednom z nejnavštěvovanějších serverů, kde nabízejí práci. Klikám na sekci „brigády" a lokalizuji na Teplice. Výsledná nabídka je ale neuspokojivá. Celkem tři práce v ulicích, prodej magnetek, roznos letáků a nebo obcházení autosalonů a hodnocení nabízených služeb. Další nabídka žádná.

Pro srovnání zkouším ještě jiný server, kde rovněž zveřejňují zaměstnavatelé své nabídky. Ale ani zde příliš možností k výběru není.

„Brigádu mám celý rok, ale bez protekce to fakt skoro nejde," přemítá se mi v hlavě věta mladého studenta z Teplic, které začínám čím dál více věřit.

Na zámek nebo do skleníku

Na radu kolegů zkoušíme obvolávat hrady a zámky. Průvodce jako sezónní brigáda by mohl být zajímavý. „Už máme tato místa obsazena," odmítá nové pracovníky na brigádu Marian Hochel, ředitel duchcovského zámku.

Pokud by vás napadla třeba touha okopávat a zalévat kytičky v zahradnictví, tak ani zde s brigádnickým místem příliš nepočítejte. „Brigádníky nebereme. Máme svých skoro 20 zaměstnanců. Ti pokryjí veškerou práci," vysvětlil Václav Krtek, vedoucí zahradnictví Unient v Duchcově. Výpomoc studentů přijímají celoročně některé obchodní řetězce. I zde se ale studenti hlásí hned zkraje roku. „Dělala jsem v Kauflandu. Rovnání zboží v regálech. Byl to docela vopruz. A když jsou pak inventury, to je teprve šrumec," svěřila se Romana z Krupky.

Stále více mladých lidí vyráží o prázdninách za prací do zahraničí. Je ale dobré si předem ověřit, zda nabízená práce a také agentura jsou osvědčené. Aby vás někdo nenachytal. Místo peněz si pak můžete zpět domů přivézt nemilé zkušenosti.