Jsou města či obce, kde to funguje bez problémů. V Teplicích se to před 15 lety při prvním pokusu nesetkalo s příliš velkým ohlasem. Řeč je o likvidaci psích exkrementů. Vedení lázeňského města to ale po odmlce zkouší znova. V Teplicích se v těchto dnech opět objevují pytlíky na odpadkových koších.

ZÁJEM BYL PRAMALÝ

Radnice věří, že důslednost obyvatel Teplic doznala za 15 let pozitivní změny. „Doufáme, že opatření přispěje ke zlepšení životního prostředí ve městě,“ uvádí vedení města na svých webových stránkách, kde se informace o obnoveném projektu objevily.

Podobná akce už v minulosti v Teplicích byla, ale zájem byl pramalý. Pytlíky sice z košů mizely ve velkém, ale na vzhledu chodníků a trávníků to nebylo znát. „Lidé je kradou. Asi na svačinu pro děti,“ komentoval tehdy první pokus primátor Jaroslav Kubera. I on však nyní po 15 letech věří, že se projekt ujme.

„Pokud tam pytlíky budou, tak je samozřejmě využiju. Přiznávám, ne vždy mám u sebe něco, čím bych ten bobek po psovi ze země sebrala,“ podotýká majitelka krátkosrstého jezevčíka na šanovském sídlišti.

Ve zkušebním provozu jsou v určitých zónách ve městě rozmístěné na padesáti odpadkových koších sáčky na psí exkrementy. „Chceme majitelům psů nabídnout nejprve testovací provoz, který ukáže zájem. Teprve po jeho vyhodnocení se rozhodneme, zda originální nástavce na odpadkové koše pořídíme. Využívání služby budou monitorovat strážníci a odbor životního prostředí,“ říká náměstek primátora Hynek Hanza.

V PROBOŠTOVĚ TO FUNGUJE

Sáčky na psí exkrementy dostávají v Teplicích také přímo majitelé psů po zaplacení místního poplatku. Každý platící majitel obdrží 100 kusů sáčků.

Lidé v Teplicích za psa platí ročně 200 korun. Město od nich vybere na těchto poplatcích průměrně částku kolem 720 tisíc korun ročně, z čehož lze vypočítat, že v padesátitisícovém lázeňském městě je přes 3,5 tisíce registrovaných psů.

Pytlíky mají na Teplicku už nějaký čas například v Proboštově. A lidé je tam používají, což potvrdila starostka Jana Čermáková.

„Začali jsme koše na psí exkrementy instalovat před čtyřmi lety a jejich počet stále rozšiřujeme. Pro obec je to jednoznačně pozitivní přínos, protože nám výrazně ubylo problémů s psími produkty,“ komentuje představitelka obce, která sousedí s Teplicemi.

„Navíc to není nijak finančně nákladná záležitost, tuto vymoženost si může dovolit i ta nejmenší obec. Zkoušeli jsme různé typy košů, nejvíc se osvědčil typ se sáčky z recyklovaného papíru,“ dodává.

Obyvatelé Proboštova koše s pytlíky vítají. Co se však týče jejich využívání, tak to někteří vidí spíše negativně. „Koše dobré, ale v Dělnické ulici to někteří lidé stejně nesbírají,“ hodnotí Lucie Škachová Krejčíková. „Super, je jich tu dost. Jen ještě naučit pejskaře, k čemu slouží. To trochu pokulhává,“ komentuje Jana Nosková.