„Využiju to než přijdou Vánoce," zamýšlí se tmavovláska, která také přišla s velkým prádlem. „Krásně se sem vejdou peřiny, které bych do mojí pračky nedostala," hodnotí.

Právě peřiny, deky, nebo psí pelíšky nosí lidé často. „Je to proto, že se jim do normální pračky nevejdou," vysvětluje Prátová. „Už sem přišla maminka s peřinou a polštářem, které počůrala dcerka a ona je chtěla mít čisté a suché na noc."

Veřejné prádelny jsou například v Praze a Ostravě. V Ústeckém kraji je ta nejbližší v Lounech. „Jinak tu žádná není," míní Petra Jírovcová, která rozjela veřejnou prádelnu právě v Lounech a teď i v Chomutově.

Co ji k tomu vedlo? „Pracuji v sociální sféře a vím, že jsou lidé, kteří pračky nemají. Nebo se třeba rozvedli a pak si nemají kde vyprat," popisuje podnikatelka z Loun.

Chomutovská veřejná prádelna má otevřeno každý den.

Prádlo tam perou čtyři průmyslové pračky, do kterých se vejde 10 kilogramů textilu, a jedna na 15 kilo. Jedno vyprání trvá od 40 do 50 minut, protože dobu praní zkracuje předehřátá voda. Kdo si přinese prášek a aviváž z domova, platí za vyprání v pračce na 10 kilogramů prádla 100 Kč, jinak 120 Kč.