„Při realizaci staveb není přípustné využití vlnitého plechu, igelitu a plachet. Všechny části stavby musí být natřené barvou. Hnojiště bude umístěno na nepropustném podkladě a hnůj bude odvážen k likvidaci jedenkrát týdně,“ sdělil starosta Dubí Petr Pípal a dodal: „Stavby budou povoleny jako stavby dočasné s dobou trvání dva roky.“
Už teď dubská radnice eviduje deset žádostí o souhlas s využitím pozemků pro chov koní.
„Pokud bude chov v blízkosti obydlí, tak musí dát ustájení kladné stanovisko i majitel sousedící nemovitosti.“

Radnice si udělala průzkum a z něho vyplynulo, že ve městě je 17 chovů – celkově asi přes 50 koní. Problém rovný černým stavbám je pohyb koní po městě a jeho okolí. V tomto směru přicházely na město i stížnosti.
„Město určí trasy, které budou vhodné pro jízdu na koních,“ říká starosta Pípal a dodal: „Také se řeší stav lesních pěšin a stezek, protože většina z nich je jezdci úplně zničená. Když je vlhko, koně cesty rozdupají a je zle, lidé už po nich neprojdou. Chceme, aby jezdili po zpevněných cestách. Proto ve spolupráci s pracovníky Lesů ČR připravujeme pravidla, podle kterých budou moci být využívány lesní cesty. Lesní a polní pěšiny tu nejsou pro několik jezdců, ale pro pěšky chodící lidi, kterých je určitě většina.“

V praxi to bude vypadat tak že chovatelé dostanou plánky, mapky. Lesní cesty budou označené cedulkami Stezka pro koně. Proti tzv. koňostezkám nemají nic ani na ranči Saint Anthony.
„Vítáme iniciativu udělat v problematice chovu koní pořádek. Každý slušný majitel koně si musí uvědomit, že vše má svá pravidla,“ řekla už dříve Irena Minaříková z ranče Saint Anthony ve Mstišově. (kos)