„Letos tu je víc lidí než loni. Už ráno v osm čekalo před hospodou patnáct lidí, až výstavu zahájíme, " vítal nás spokojený Zdeněk Moudrý, jednatel pořadatelské základní organizace Českého svazu chovatelů Žalany. „A to máme otevřeno až do 14 hodin, takže ještě dost lidí přijde," uvedl s tím, že vystaveno je 160 králíků, 125 holubů a 60 kusů drůbeže. „Letos tu máme víc než čtyři desítky chovatelů, nejen z Teplicka, ale i z Ústecka a Litoměřicka. Lidé se přišli podívat, ale také nakupovat. Největší zájem je tradičně o králíky," dodal Zdeněk Moudrý.

Okresní výstavy chovatelů mají v Žalanech už poválečnou tradici, v obnovené podobě se v sobotu konal XIV. ročník. Přijíždějí sem především lidé z okolních vesnic, aby si pro příští rok oživili chov a od zkušených chovatelů koupili za výhodnou cenu chovné králíky na křížení. Příležitostí totiž moc není, na Teplicku se výstava chovatelů koná už jen v srpnu v Oseku.

Na výstavě bylo v sobotu co obdivovat. Králíci od belgických obrů, strakáčů a beranů až po zakrslé králíčci, kteří jsou oblíbenými domácími mazlíčky. Nechyběla ani morčata, holubi všech druhů a také drůbež, která nás zaujala už svými názvy Holokrčka, Kočinka nebo Wyandotka stříbrně koroptví vlnitá.

„Máme za sebou letos dobrý rok," měl radost z úspěchu místních chovatelů Zdeněk Moudrý. „Základní organizace Českého svazu chovatelů Žalany bude příští rok slavit 60 let a má 35 členů. Naši chovatelé vystavují pravidelně na národních a mezinárodních výstavách a mohou se pochlubit řadou úspěchů. Uspěli na evropské výstavě chovatelů ve Francii a letos se podařil obrovský úspěch na celostátní výstavě v Lysé," svěřil se Zdeněk Moudrý.

„V Lysé nad Labem se výstava letos konala potřetí a nám se podařil opravdu historický úspěch. Přivezli jsme si první místo v mezinárodní soutěži chovatelů. Podmínky splnilo pouze 22 okresů. Pro nás je to vítězství o to cennější, že máme oproti ostatním malou základnu, jen tři chovatelské kluby. Máme z toho velkou radost a příští rok se samozřejmě budeme snažit vítězství obhájit," pochlubil se vítěznou trofejí společně s kolegy, chovateli králíků, Martin Záhrubský.