Lidé začínají více jíst vitamíny.

„To víte, že se chřipkové epidemie bojím. Jíme více vitamínů. Určitě bych se ale nenechala očkovat novou vakcínou. Není prověřená a bála bych se vedlejších účinků. Vakcína může pomoci, ale také ublížit, to riziko tu je a proto bych neriskovala. Nechala bych tělo, aby se s nemocí samo popralo,“ řekla Tepličanka Věra Engelová.

NA ŠKOLÁCH SE UČÍ, UZAVŘENA JE ''JEN'' ŠKOLA V KOŠŤANECH

Na Teplicku byla zatím, podle Heleny Zámostné, vedoucí odboru školství na teplickém magistrátu, kvůli chřipce uzavřená pouze škola v Košťanech. Obecně se nemocnost na školách na Teplicku pohybuje v rozmezí 15 až 19 procent.

„V pondělí 23. listopadu chybělo ve škole 89 žáků, jejichž zákonní zástupci uvedli jako důvod absence chřipkové onemocnění. Představuje to 10,7 % všech žáků školy. Tato hodnota je stále ještě hluboko pod kritickou mezí. Znamená to, že není třeba přijímat žádná zvláštní opatření na ochranu před epidemií chřipky,“ informoval prostřednictvím webových stránek žáky Gymnázia Teplice ředitel Zdeněk Bergman.

U jednoho ze studentů gymnázia byla potvrzena prasečí chřipka. Škola také přijala některá preventivní opatření. Každodenně sleduje nemocnost žáků, omezila akce, kde se setkává velký počet lidí. Zvýšila také dezinfekci sociálních zařízení .

Žáci byli poučeni o nutnosti častého mytí rukou a zakrývání si úst při kašlání a kýchání papírovým kapesníkem, aby se zamezilo šíření nákazy. Rodiče byli upozorněni, aby v případě výskytu teplot s respiračními příznaky u dítěte jej neposílali do školy.

Obdobný postup zvolilo i Gymnázium v Dubí a další školy na Teplicku.

Jak prasečí chřipku poznáme?

Onemocnění virem chřipky A(H1N1) se projevuje podobnými příznaky jako běžná sezónní chřipka člověka. Šíří
se především kapénkovou formou při kýchání, kašlání a smrkání. Branou vstupu infekce do lidského organismu je výstelka
nosohltanu a oční spojivky.

Příznaky

Příznaky onemocnění jsou podobné projevům běžné sezónní chřipkyPočátek onemocnění se projevuje obvykle velmi rychlým nástupem typických příznaků:
• horečka 38 – 40 °C
• třesavka a zimnice
• únava a nevolnost
• bolesti hlavy, očí, kloubů, svalů
• světloplachost
• rýma, bolesti v hrdle, kašel
• bolest na hrudi
• zácpa, průjem, zvracení

Pokud se u Vás objeví některé z těchto příznaků a nejste osoba trpící závažným chronickým onemocněním, ZŮSTAŇTE V DOMÁCÍ IZOLACI. Při nekomplikovaném průběhu onemocnění se doporučuje léčba jako u sezónní chřipky, tj. klid na lůžku, tlumení horečky a dalších příznaků onemocnění volně prodejnými léky, dostatek tekutin a vitamínů ve stravě, popř. vitamínové doplňky.

zdroj: Krajská hygienická stanice Ústeckého kraje

Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.