„Situace u nás není zatím taková, jako v jiných evropských zemích, kde již čelí epidemii. Ale počet případů stoupá i v našem regionu, více budeme vědět na začátku příštího týdne. Lidé by rozhodně neměli situaci podceňovat," řekl ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal.

S plošnou epidemií chřipky se zdravotníci potýkají ve Finsku, Irsku, Norsku a pravděpodobně se jí nevyhne ani Česku.

Lidé by se podle Josefa Trmala měli vyhýbat frekventovaným místům. „Jde o různé veřejné akce, ale i obchodní centra i další místa, kam chodí hodně lidí. Bohužel, vždy se tomu vyhnout nelze, platí to o veřejné dopravě, ale třeba i o plesové sezoně, která se právě rozbíhá. Lidé by měli být odpovědní nejen vůči sobě, ale i ostatním a s příznaky onemocnění by měli zůstat doma," zdůraznil Josef Trmal.

Desinfekce tvrdým alkoholem podle něj nepomůže. „Doporučuji vitamíny C a A a také ovoce. V případě nástupu onemocnění teplo a klid na lůžku," řekl Josef Trmal.

Na očkování proti chřipce je už pozdě. Proočkovanost je v České republice nízká, pohybuje se kolem šesti procent. Mezi seniory a chronickými pacienty, kterým vakcínu hradí zdravotní pojišťovny, se počet očkovaných pohybuje od 20 do 23 procent a ani to neodpovídá doporučením Světové zdravotnické organizace, která předpokládá, že by měla být očkována zhruba třetina populace a až tři čtvrtiny lidí z rizikových skupin.

Příčinou je mimo jiné nedůvěra. „V zaměstnání jsme se museli nechat očkovat všichni, ale já měla komplikace a dostala jsem zápal plic, byla jsem doma přes dva měsíce. Takže nikdy více," je přesvědčena Dagmar Ježková z Ústí nad Labem.

„Jsme na na prahu chřipkové epidemie, počty pacientů s akutní respirační infekcí stouply v minulém týdnu o osmdesát procent, přibývá i chřipky, na niž v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. Hlášeno je 22 vážných průběhů chřipky," informovala Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku. V České republice bylo ve třetím kalendářním týdnu na 100 000 obyvatel 1 191 onemocnění, což je nárůst oproti předchozímu týdnu o 15,3 procenta. Při předchozím hlášení byl nárůst jen necelá dvě procenta. (kr)