Tomáš Kučera společně s dalšími studenty chtějí Eman podpořit natočením videa. „Ve videu vyjádříme, že ze strany Eman nejsme nuceni čelit propagaci Islámu. Natáčení bylo stanoveno na středu 20.4. v 15:00," uvedl Tomáš a vyzval k účasti všechny, kteří chtějí podpořit studentku, která se stala terčem útoků jen proto, že nosí do školy hidžáb.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman nehodlá podléhat xenofobním náladám části společnosti. Na svém facebookovém profilu se k celé kampani vyjádřil poměrně obsáhle.

„V posledních dnech byla na facebooku rozpoutána lidmi, kteří se považují za ochránce „naší české budoucnosti a našich dětí", jakási kampaň vyzývající mě, abych žáky školy, kterou vedu, „ochraňoval před muslimy a jejich propagandou" a abych vyloučil ze školy žákyni, která toto nebezpečí představuje, a dokonce si dovoluje do školy nosit šátek.

Na Gymnáziu Teplice žákyni, o níž se píše na facebooku (a v desítkách mailů, které mi přišly), skutečně máme. Je to slušné a bystré děvče. Na podzim 2015 jsem žákyni udělil pochvalu ředitele školy za „dobrovolnickou práci přispívající ke klidnému soužití s arabskými návštěvníky teplických lázní". Z toho je snad zřejmé, jak o ní smýšlím," uvedl mimo jiné.

„Dopisy nejsou reakcí na nic konkrétního na teplickém gymnáziu. To děvče, o které se jedná, má dost aktivní facebookový profil, kde se vyjadřuje, je otevřená, komunikativní, je mediálně známá," řekl ředitel. Dopisy jsou podle něj reakcemi lidí, kteří neznají realitu na gymnáziu a vůbec v Teplicích. „Vycházejí z xenofobních nálad ve společnosti. Na druhou stranu mi po mém vyjádření na profilu chodí také řada dopisů, v nichž mě lidé podporují," dodal Bergman.

Reakcí, v nichž lidé vyjadřují, že si ředitelova postoje váží, je na facebooku celá řada.

Gymnázium Teplice navštěvuje téměř deset procent cizinců. Studenti jsou tak denně konfrontováni s jinými zvyklostmi a jinými kulturními vzorci. Škola se snaží obohatit vzdělávání svých žáků pořádáním exkurzí, návštěvami výstav, muzeí, pořádáním besed a přednášek odborníků. Možnost představit spolužákům, ale i veřejnosti historii, zvyky a tradice své původní vlasti, dostávají i sami studenti, jako tomu bylo například při pořádání „muslimského víkendu" nebo „vietnamských dnů" v loňském roce.

Samotné lázeňské město má kosmopolitní charakter a už léta ho navštěvují také hosté z arabského světa, kteří loni částečně nahradili ruskou klientelu.

„Lázně Teplice v Čechách jsou místem, které díky svým termálním minerálním pramenům velmi úspěšně pomáhá lidem především s problémy pohybového ústrojí a neurologickými onemocněními. Vysoká úspěšnost léčby je určitě jedním z důvodů, proč nás každoročně navštěvují klienti z téměř sedmdesáti zemí světa. Kosmopolitní charakter Teplic již v minulosti potvrzují návštěvy slavných panovníků, vědců, hudebníků a známých osobností. Podíly klientů z jednotlivých zemí se v průběhu času mění, uvedla Yveta Slišková, obchodní ředitelka Lázně Teplice v Čechách a.s. (ot)

-------------------------------------------------------------------------

Eman Ghaleb :

„Děkuji každému, kdo mi vyjádřil podporu. Tato podpora mi dala hodně velký argument pro ty, co si myslí, že Češi jsou národem rasistů a xenofobů. Nikdy jsem si to nemyslela a jsem přesvědčena, že jen menšina v sobě nese nenávist a to hlavně ze strachu, který jim neustále dodávají média. Jsem ráda, že se mi to potvrdilo a hodně lidí přesvědčilo, že ve většině je stále dobro.

Česko beru jako svůj domov, protože mi dalo hodně a jsem za to vděčná.

Narodila jsem se sice v Jemenu, ale od pěti let jsem v Čechách. Jedna z mnoha věcí, kterých si velmi vážím, je možnost studovat na Gymnáziu v Teplicích. Jsem vděčná všem na gymplu za to, že se mnou zachází úplně stejným způsobem jako s ostatními studenty, bez žádných rozdílů nebo výjimek. Co se týče mého šátku, tak to pro mě není náboženský symbol, ale věc, která je součástí mě a mé identity. Pokud by byl v Čechách nějaký zákon nebo stačí rozhodnutí od vedení školy, který by zakazoval zahalování ve škole, tak to respektovat budu. Do té doby budu na cestě svobody, které si vážím a myslím si, že svoboda je nejdůležitější věc pro člověka," uvedla na svém facebookovém profilu Eman s tím, že poděkovala řediteli Bergmanovi nejen za jeho podporu, ale hlavně za to, že mnoha lidem dal naději, že na světě je stále spravedlnost.