Kdo je Petr Machold?

Petr Machold je chirurg a působí v Teplicích na záchrance jako vedoucí lékař.

Hory mu nejsou rozhodně cizí. V rámci expedice Tibet 2003 se zapojil do výstupu na Mount Everest (8.850 m). Na vrchol sice nevystoupil, zato se mu podařilo sjet jako prvnímu na světě Severní žebro hory na snowboardu.

„Na vrchol jsme chtěli vylézt Severním žebrem klasickou cestou z tibetské strany a dolů sjet na snowboardu. Až nahoru to ale nešlo, protože celých pět týdnů foukal silný vítr, padal čerstvý sníh a byla velká zima," vzpomíná Machold.

Teď se vypravil s dalšími třemi kamarády do Nepálu (viz plakát expedice).

„Lezení v Nepálu není jen tak. Musíte mít permit, styčného důstojníka, partu nosičů, pár dalších povolení a nějaký ten servis v základním táboře. Vše se vcelku podařilo zajistit. A letíme tam," řekl v minulých dnech v Dubí, kde se zúčastnil cvičení hasičů a záchranky. Teď už má dovolenou a je v Nepálu. „Lezení se v sedmi tisících od ostatního neliší. Jde hlavně o aklimatizaci, ta se nesmí podcenit," říká horolezec. (pem)

Kam se vydávají?

Trocha faktů o kopci:

Baruntse 7162 m n.m. Výrazný, symetrický sněhový štít, má čtyři hřebeny a čtyři vrcholy. Na východě je ohraničený ledovcem Barun, jenž probíhá od severu na jih od Cho, na severo-západě ledovcem Imja a ledovec Hunku, které tvoří jeho jihovýchodní hranici. Tři hlavní hřebeny Baruntse se nachází mezi těmito ledovci a tvoří obrácené "Y" směřující od vrcholu Cho Polu (6695 m n.m.) na sever podél Humni La, kde se na severním vrcholu dále větví. Další známé hory v této oblasti jsou Makalu, Lhotse, Chamlang, Everest a Mera Peak. První horolezci na vrcholu stanuli 30. května 1954 a byli to Colin Todd, Geoff Harrow z Hilaryho novozélandské expedice. Vystoupili na vrchol jižním hřebenem.

Hodně štěstí pánové.....

Sestava expedice:

Petr Machold, Kuba Vaněk, Jiří Zmítko, Jan Svoboda

„Naše smělé plány:"

1) Bezpečný návrat zpět do Čech

2) Honza + Jirka výstup "normálkou" na Baruntse (7162m)

3) Kuba + Máša výstup tamtéž, ale novou cestou v západní stěně