Nebýt dvou všímavých policistů, došlo by v těchto dnech v Bílině k tragédii. 27letý sebevrah chtěl skočit z mostu u nádraží. V momentě, kdy se už v předklonu pustil rukama zábradlí, přiskočili k němu muži zákona a smrtícímu aktu zabránili. Po frekventované silnici na průtahu městem v tu dobu projížděla řada aut.

„Dotyčného stáhli přes zábradlí zpátky na přemostění a snažili se ho uklidnit. Protože muž stále tvrdil, že se stejně zabije, přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Lékařka rozhodla o převozu muže na psychiatrii,“ popsal mluvčí policie Daniel Vítek.

Zdeněk Čutík a Zdeněk Vacek projížděli v tu dobu v rámci hlídkové služby autem po silnici I/13. U vlakového nádraží si na přemostění hlavní bílinské tepny všimli muže, který seděl na zábradlí s nohama nad silnicí. Policisté se hned za mužem vydali, opatrně ho oslovili a začali s ním rozebírat jeho problémy.

„Muž zpočátku komunikoval a vysvětloval, že se ocitl v tak zoufalé životní situaci, že nevidí jiné východisko než skončit,“ přiblížili policisté, co se dělo na místě. Zároveň se ho snažili přesvědčit, že sebevražda není řešení. Muž, který byl pod vlivem alkoholu, ale ve stupňujícím se zoufalství začal brečet a vykřikl, že se musí zabít.

Sebevraždy nejsou neobvyklé

Podobných sebevražedných pokusů řeší policisté během roku několik. V podobné životní situaci byla v roce 2017 dvojice policistů v Dubí. Uviděli muže oběšeného na větvi stromu. Dorazili k němu naštěstí včas. Okamžitě mu sundali smyčku z krku a poskytli první pomoc. Podařilo se ho zachránit. I on skončil na psychiatrii.

Záchranu života si mohly do svého služebního portfolia zapsat vloni na podzim v Teplicích i policistka Markéta Hanousková a její kolegyně Klára Kučerová z městské policie. Zachránili před smrtí muže, který visel hlavou dolů z okna panelového domu. Típnul svoji poslední cigaretu a vyklonil se zády do ulice. Zasahující ženy ho zachytily včas. Svůj sebevražedný čin odůvodnil depresemi.

Na Teplicku spáchalo v letech 2006 až 2017 sebevraždu 263 lidí, což je nejvíce v celém Ústeckém kraji. Podle statistik jsou nejrizikovější jarní měsíce a období před Vánoci. Léto je spíše výjimkou.

Vloni spáchalo sebevraždu v Ústeckém kraji 60 lidí. „Jsou to případy, u kterých už policisté vyšetřování uzavřeli. Další ještě šetříme a čísla tak očekáváme vyšší,“ uvedla k tomu krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Hrozivá čísla děsí policisty i psychiatry. Primář Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice Tomáš Turek rozdělil příčiny sebevražd hned do několika skupin. Patří mezi ně nejrůznější druhy depresí, ale třeba i návykové látky. „Deprese reaktivní jsou reakcí na vnější nečekané situace. Například tragické události v životě, jako je úmrtí blízké osoby, v nás vyvolávají depresivní příznaky. Mezi vnitřní deprese zase řadíme ty, jejichž příčinou je dysbalance neurotransmiterů, tedy látek, jež se v mozku nacházejí,“ zmínil Turek.

Pokud se potíže a myšlenky na skoncování se životem stupňují, je dle Turka nutné vyhledat odborníka. „Tím je psychiatr. V těchto situacích je důležité také dát na radu blízkých, důvěřovat jim a brát od nich vážně slova o tom, že se něco děje,“ doplnil Turek.