Celkem padlo pět nepodmíněných a osm podmíněných trestů. Pravomocné jsou ale jen některé podmíněné. Ti hlavní aktéři se včera odvolali k vyššímu orgánu a nebo si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

„Soud považoval za nutné uložení poměrně citelných trestů, právě proto, že jde o zbraně, aby nenapadlo někoho dalšího něco podobného," řekl novinářům po rozsudku soudce Miroslav Čapek.

U soudu po dobu několikadenního jednání panovala zesílená bezpečnostní opatření, ozbrojení policisté hlídali i zabavené zbraně coby důkazy. „Motivem jejich jednání byla obyčejná lidská hamižnost," dodal soudce s tím, že se muži vůbec nestarali o to, kdo si od nich zbraně kupuje.

Získávání zbraní k obchodování nebylo složité: nakoupily se vyřazené a znehodnocené armádní přebytky, z nichž se vzápětí znehodnocující prvky zase odstranily. To měl na starosti zbrojíř, který podle soudu měl na chodu skupiny nemalý vliv. Měl znalosti a vedení gangu toho využilo.

Úprava zbraní pro další prodej probíhala v domácích dílnách.

V roce 2010 se pak o skupinu začali zajímat policisté, kteří si sami několik „škorpionů" fingovaně nakoupili.

Při posledním fingovaném obchodu zásahová jednotka zadržela hlavní aktéry a tím spadla klec. Následné domácí prohlídky ukázaly na další arzenál.

Čtení včerejšího rozsudku trvalo soudci přibližně dvě hodiny.(pem)