V případě, že dojde k požáru domu a pojišťovna zjistí, že k němu došlo právě od zaneseného komínu, nemusí vyplatit peníze.

Nic neodkládat

Lidé by si měli pamatovat, že z vyhlášky o čištění komínů jim plynou každoročně jisté povinnosti. Tedy předepsané revize a kontroly technických zařízení v objektech, jejich údržba a zajištění bezpečného provozu. U chat či chalup se kontrola a čistění komínů provádí jedenkrát za dva roky.
Každý rok zemře na následky požáru rodinného domu v České republice několik lidí, několik desítek jich je zraněno lehce, někteří pak bojují o svůj život na nemocničních lůžkách.

Hasiči, kominíci a příslušní revizoři s blížící se topnou sezonou bijí na poplach. Především poukazují na pravidelné revize komínů, které jsou mnohde opomíjeny.
„Bohužel doby, kdy každý kominík měl na starost svůj rajon, jsou již pryč. V současné době se celou situaci snažíme řešit alespoň dopisy, které rozesíláme na obecní úřady. Jenže kladná odezva je jen z několika z nich,“ posteskl si majitel kominické firmy s půspobností po celé České republice Jaromír Olič.

Zatímco k vyčištění komína od kotle na tuhá paliva si majitelé domků čas od času odborníka pozvou, na údržbu komínů od plynových kotlů hodně lidí stále zapomíná. Tepličtí hasiči by mohli vyprávět. Z několikaleté praxe uvádějí, že počet požárů sazí v komíně má vzrůstající tendenci. Důvodem je především přechod topení tuhými palivy.

Ne všichni ale vědí, že komín pro plynová kamna a ten pro topení dřevem není to samé. Mezi nejčastější příčiny požárů od komínů patří podle Romana Vyskočila z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje technické závady, jako jsou spáry, špatně omítnuté komínové zdivo v půdních prostorech, zazděné trámy a promáčení a rozpad zdiva nevyvložkovaného komína.
Mohou tedy poměrně snadno vzniknout požáry. „Při požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte hasiče a hlavně požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce výbuchu,“ nabádá mluvčí severočeských hasičů Lukáš Marvan.

Revize šetří peníze a jsou potřeba

Lidé by měli mít na paměti, že za nezávadný stav komínů nese odpovědnost správce nebo vlastník objektu.
Udržovaný komín jim šetří peníze a častokrát zabrání velkému maléru. Vyhláška říká, že dvakrát do roka by měla být prohlédnuta spalinová cesta od hrdla kotle směrem nahoru až ke komínové hlavě.

„Je pravda, že někteří soukromníci to dělají, jiní ne. Přitom dnes mnoho lidí přechází na topení tuhými palivy především v krbových kamnech. Ale komíny si zkontrolovat nenechají, a pak poměrně často dochází k požárům komínů,“ říkal už před loňskou topnou sezonou František Pokorný z kominické firmy. Letos se to prakticky němení.

Dlouhodobá energetická „politika“ státu se v posledních letech odrazila ve způsobu vytápění obytných domů. Nejdříve jsme všichni přešli na topení elektrikou. Když jsme zjistili, že elektřina je drahá, vrhli jsme se na plyn. Teplice s Prahou byly tehdy jedněmi z prvních plynofikovaných měst. Dneska už i ten je drahý a lidé se vracejí k uhlí a nebo přecházejím zpět ke kotlům na dřevo.