Dlužit dva miliony korun za nájem v městském bytě? U některých lidí nic neobvyklého. Radnice v Ústeckém kraji přistupují k neplatičům různým způsobem. Zatímco někde jim část dluhů odpustí, jinde vyžadují splacení celé částky.

Své o neplatičích vědí třeba v Duchcově. Tamější zastupitelé se nedávno rozhodli vyhlásit takzvané penálové prázdniny. Lidé tam totiž jenom na penále dluží skoro 43 milionů korun. „Promíjet budeme úroky z prodlení, které vznikly nájemníkům bytů z důvodu nezaplacení dlužných částek,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Penálové prázdniny se budou týkat těch Duchcovanů, kteří zaplatí původní dluh na nájmu, náklady na advokáta či na podání exekuce. „S některými nájemníky se už roztočila spirála dluhů dost výrazně. Nemají peníze na úroky, takže „prázdniny“ jim poslouží k tomu, aby si opatřili finance na nezaplacené nájmy, a my jim odpustíme penále,“ vysvětlil starosta, podle kterého nejsou v Duchcově výjimkou lidé, kteří dluží i dva miliony korun.

Duchcovská radnice disponuje asi třemi sty byty. Jedny prázdniny pro dlužníky vyhlásila už před deseti lety. „Přijdou o práci či mají nějaké zdravotní problémy a následně nezvládají plnit své finanční závazky. Z takových lidí se to velmi špatně vymáhá,“ sdělil Šimbera.

Žádat o prominutí dluhu mohou lidé v Duchcově do konce tohoto roku. „Městská kasa tím nějak neutrpí. Původní částku musí nájemníci uhradit tak jako tak a vydělávat na penále není naším cílem,“ poznamenal Šimbera.

Naopak Rumburk na Děčínsku nic odpouštět nehodlá. Také zde vlastní radnice zhruba 300 bytů. „Lidé na nájemném, a to včetně penále, dluží milion korun. V této dlužné částce jsou zahrnuty jak dluhy za byty, tak i nebytové prostory, které patří městu,“ poznamenal mluvčí Rumburku Luděk Stínil s tím, že penálové prázdniny město nechystá.

Na úrovni kolem jednoho milionu korun ročně se Rumburku daří držet dluhy z nájmů dlouhodobě.

Dluhová amnestie proběhla před časem v Příbrami či Hradci Králové. „Je to cesta, jak lidi opět nastartovat. Určitě to není špatný krok,“ připomněl ředitel neziskové organizace Naděje Ilja Hradecký.