Objekt starého nádraží před časem koupilo město Duchcov a to za 340 tisíc korun. Na jeho renovaci budou potřeba desítky milionů korun. Hlasování v zastupitelstvu o koupi bylo tehdy jen těsné. Kritici upozorňovali na to, že peníze se daly využít smysluplněji například na opravy chodníků či veřejného osvětlení. Střecha objektu se propadla počátkem listopadu.

„Domluvili jsme si statika, udělá se celkový podrobný posudek. Zabezpečíme okna a budeme hledat možné finanční zdroje," řekla starostka Duchcova Jitka Bártová. Projekt, který by řešil její opravu a budoucí využití, zatím neexistuje.

„Předpokládám, že se přikloníme k něčemu, co nebude mít velké provozní náklady. Myslím, že původní záměr vybudovat tu muzeum by byl tak finančně náročný, že tuto myšlenku zatím asi odsuneme," nechala se slyšet starostka.

Schůdnější variantou by podle ní bylo například zastřešení objektu, vybudování ochozu a úprava několika místností. Mohly by se tu pak pořádat koncerty a jiné kulturní akce. Konečné slovo ale budou mít zastupitelé města. „Stav objektu je bezpochyby havarijní, jsou zřícené veškeré střešní konstrukce, dlouhodobě jsou odhaleny koruny zdí, do objektu zatéká. Vnitřní konstrukce stavby jsou částečně zřícené, interiér je zaplněn stavební sutinou," popsal situaci pracovník duchcovského muzea Jiří Bureš.

Nádraží se stavělo v letech 1873 až 1874 a bylo součástí bývalé Ústecko-teplické dráhy. Autorem návrhu byl saský architekt Hermann Rudolph, který pro Ústecko-teplickou dráhu projektoval na počátku sedmdesátých let 19. století několik nádražních budov. Stavba byla na přelomu 19. a 20. století rozšířena.

Starostka zmínila, že z jejího pohledu budova představuje určitý symbol města. „Zažila období slávy a rozkvětu Duchcova stejně tak, jako s celým Duchcovem prožívala to období zmaru a desetiletí devastace," sdělila Bártová. (kos,čtk)