Přestože podle hygieniků letní vlna covidu v Ústeckém kraji pozvolna odchází, objevují se v populaci případy, které dělají problémy. Přečtete si nějaké příběhy, zjišťovali jsme také aktuální stav v kraji. Kde je situace nejhorší?

Třeba Kamile Zatloukalové z Teplic nemoc pokazila zážitky z dovolené, když se v Egyptě nakazila v hotelovém rezortu. Po návratu zpět domů hned nastoupila na týdenní nemocenskou. „Když jsme se vrátili domů, bolela mě hlava a nebylo mi celkově dobře,“ vypráví. „Lékaři mi potvrdili covid. A to už potřetí, přestože jsem dvakrát očkovaná a mám jít na třetí posilující dávku,“ podotkla.

Její případ nebyl o prázdninách ojedinělý. Ani pro Davida Růžičku ze Střelné na Teplicku nebylo zjištění, že má covid, nic příjemného. Za pár dnů ho totiž čekala svatba. S rýmou a teplotou musel do izolace, což se ukázalo jako rozumné řešení. V rodině se nemoc nerozšířila, takže svatební obřad mohl po týdnu proběhnout bez problémů a dle plánu.

Kamila měla virové onemocnění opakovaně, přestože se nechává pravidelně očkovat. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Lenky Šimůnkové to není nic neobvyklého. „Není to žádná výjimka. Covid má řadu mutací. Lidé ho mají opakovaně, i když jsou očkovaní nebo ho v různých podobách v minulosti prodělali. Očkování každopádně napomáhá k lehčímu průběhu,“ konstatovala.

Teplárna v Litoměřicích. Ilustrační foto
Koupit teplárny po jedné? Jen všechny, chtěl německý vlastník, města ostrouhala

Podle ní v rámci kraje pozvolna odeznívá letní vlna onemocnění. Aktuálně je situace nejhorší na Teplicku, naopak nejméně nemocných je na Mostecku. „Připravit se musíme na podzim. K nárůstu počtu určitě dojde. Děti se vracejí do školních kolektivů, rozjedou se různé kroužky, lidé se po dovolených budou zase více navštěvovat a potkávat,“ zmínila Šimůnková.

Zároveň ale nepředpokládá, že by nemocnost byla v tak velkém rozsahu jako třeba na jaře nebo v předešlých letech. Doporučuje pokračovat v očkování a doplňovat ho podle harmonogramu. „Nové varianty nemají při onemocnění u lidí až tak těžký průběh. Ale je třeba si uvědomit, že ani původní zdroje u nás zcela nevymizely,“ dodala.

V pondělí 29. srpna přibylo do řady nemocných v kraji 207 lidí s covidem, v úterý hygienické stanice a laboratoře do hlášení denních přírůstků osob s nově prokázaným onemocněním zapsali 164 lidí. Průběžně se lidé ale také uzdravují. Ke konci prázdnin evidují hygienické stanice v Ústeckém kraji přibližně 1 300 nemocných. V nemocnicích jsou na covidových lůžkách dostatečné volné kapacity. Třeba v Ústí nad Labem se podle Šimůnkové daří situaci kapacitně vykrývat v rámci infekčního oddělení bez posilových oddělení.