„Všech 136 pracovníků provozu by mělo obdržet k 31. 1. 2009 výpověď z organizačních důvodů a pracovní poměr jim skončí 31. 3. 2009. Po ukončení celozávodní dovolené (končí dne 4. 1.), bude naprostá většina těchto zaměstnanců doma za 60 % průměrné mzdy,“ uvedl Karel Samec, tiskový mluvčí Crystalexu.

Starostka Hostomic Hana Haklová považuje ukončení provozu za katastrofu. „Dozvěděla jsem se to až z televize. Bude to katastrofa,“ říká. Diví se, že k uzavření závodu došlo i přesto, že prý prosperoval. Dodala, že pro lidi to bude mít velmi nepříznivý dopad. Zmínila například rodinu, která byla na práci v Crystalexu závislá, protože v závodě pracovali všichni. Teď budou bez zaměstnání a tím pádem i bez peněz. „Vůbec nevím, jak se to bude řešit,“ přemýšlí starostka o nelehké situaci. Propuštění lidé to se sháněním nové práce nebudou mít podle starostky jednoduché. „Podle mého názoru neplatí, že kdo chce, tak si práci nejde. Lidé pracovat chtějí, ale nejsou příležitosti,“ myslí si. Být bez peněz nejde a podle Haklové se lidé budou uchylovat k různým půjčkám a zadlužovat se. To může přinést nemalé problémy. „Jsou to opravdu chudáci,“ konstatuje starostka.

Teplický úřad práce potvrdil, že v Crystalexu dojde k hromadnému zániku pracovních míst. Snaží se však pomoci a zástupci úřadu práce se již se zaměstnanci sešli na jakési informační schůzi. Lidem byla již nabídnuty různé nové pracovní příležitosti. Další takové setkání proběhne ještě v polovině ledna. Úřad práce tak očekává, že se propuštění lidé pomalu začnou evidovat do databáze nezaměstnaných.

Uzavření hostomického závodu samozřejmě souvisí s celkovými existenčními problémy společnosti Crystalex – Nový Bor.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Stanovisko Bohemia Crystalex Trading (BCT) k dalšímu vývoji ve skupině.

Ve výrobních společnostech BCT – Crystalex, a.s., Sklárny Kavalier,a.s. a mateřské společnosti Bohemia Crystalex Trading a.s. vyprší na přelomu roku lhůty vyhlášeného moratoria. Konkrétně v Crystalexu byla jeho původní platnost do 31.12.08, ve Sklárnách Kavalier do 2.1.09 a v mateřské BCT a.s. pak do 31.12.2008.

Skupina BCT byla bankovními věřiteli informována, že jsou připraveni k diskusi o podmínkách pokračování moratoria pouze ve společnosti Sklárny Kavalier (1285 zaměstnanců). Pokud by došlo k jeho prodloužení, pak se bude jednat o lhůtu stanovenou insolvenčním zákonem na dalších 30 dní. Konkrétní podmínky prodeje do rukou nového vlastníka nebyly dosud dojednány. Zájem o prodloužení moratoria je z důvodu nutnosti delšího času při procesu prodeje společnosti.

Vývoj ve společnostech Crystalex (1730 zaměstnanců) a mateřské BCT (120 zaměstnanců) se pak bude řídit postupem v souladu s insolvenčním zákonem. Nejprve bude vyhlášen úpadek, který by měl být následně podle předpokladů řešen vyhlášením konkursu. Předpokladem je, že soud tak učiní v prvních týdnech ledna 2009. Po vyhlášení konkurzu bude proces prodeje Crystalexu do rukou nového vlastníka řídit insolvenční správce.

Poznámka: Moratorium ve všech firmách mělo pomoci překlenout období po zahájení insolvenčního řízení. Prodej firem však nelze podle zákona v době moratoria dokončit, to lze pouze v dalších fázích insolvenčního řízení (konkurz).

CRYSTALEX, a.s. – podrobnější informace.

Pokud se zajistí dostatečné zdroje k financování výroby, Crystalex může nadále vyrábět a obchodovat. Tímto zdrojem jsou dostatečná inkasa z prodeje sklářských výrobků. Snahou bude udržet co největší části firmy v provozu co nejdéle, pokud možno do příchodu nového vlastníka.

Po vyhlášení úpadku a konkursu přejdou rozhodující pravomoci do rukou insolvenčního správce, který bude také nadále vyhodnocovat aktuální situaci a rozhodovat o dalším postupu. Pro ilustraci – jde o identický model uplatňovaný v Karlovarském porcelánu.

Společnost Crystalex se též rozhodla k novému restrukturali­začnímu kroku, který ji má především umožnit další úsporu nákladů. Od nového roku již nepočítá s obnovením výroby ve svém menším závodě v Hostomicích (Ústecký kraj), kde zaměstnává 136 lidí. Závod přerušil stejně jako většina provozů firmy výrobu 20. prosince. Společnost již oznámila úřadům práce v Teplicích a České Lípě hromadné propouštění.
Všech 136 pracovníků provozu by mělo obdržet k 31.1.2009 výpověď z organizačních důvodů a pracovní poměr jim skončí 31.3. 2009. Po ukončení celozávodní dovolené (končí dne 4.1), bude naprostá většina těchto zaměstnanců doma za 60 % průměrné mzdy.
K uzavření hostomického provozu se společnost rozhodla z několika důvodů. Zejména končí životnost zdejší jediné sklářské pece a firma v současné situaci nemá dostatek finančních prostředků k její generální opravě (probíhající insolvenční řízení potřebuje překlenout s co nejnižšími náklady). Souběžně s tím navíc došlo k prudkému poklesu poptávky v Rusku, což se dotýká celého Crystalexu. Většina jeho zaměstnanců (cca 1370 z celkových 1733) je tak od 20.12.08 do 4.1.09 na dovolené. V provozu během vánočních svátků zatím zůstávají dvě linky (automatická výroba skla) v Novém Boru.
V Hostomicích se na dvou automatických linkách vyráběl identický sortiment jako v hlavní závodě Crystalexu v Novém Boru – nápojové sklo (např. na víno nebo kalíšky na vodu, apod.). Zdejší produkci stačí společnost pokrýt z Nového Boru.

Po dohodě s odborovou organizací budou všichni zaměstnanci dalších menších provozů v Karolince (120 lidí) a Vrbně pod Pradědem (280 zaměstnanců) od 5.1. do neděle 18.1.2009 čerpat jeden týden dovolené a jeden týden budou doma za 60 % průměrné mzdy. Toto opatření se dotkne i 220 zaměstnanců z kmenového závodu v Novém Boru, zejména z rafinačních provozů.