VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VÍCE INFORMACÍ: Crystalex v Hostomicích končí

Hostomice - Úsporná opatření a hlavně končící životnost jediné pece rozhodly o osudu hostomického Crystalexu. Právě tyto dvě skutečnosti, se kterými jde ruku v ruce pokles poptávky v Rusku uvádí společnost Crystalex jako důvod k uzavření závodu. O práci tak přijde více než 130 lidí.

5.1.2009
SDÍLEJ:

Zatím největší vlnu propouštění zaznamenal sklářský průmysl. Foto: DENÍK/Josef Němec

„Všech 136 pracovníků provozu by mělo obdržet k 31. 1. 2009 výpověď z organizačních důvodů a pracovní poměr jim skončí 31. 3. 2009. Po ukončení celozávodní dovolené (končí dne 4. 1.), bude naprostá většina těchto zaměstnanců doma za 60 % průměrné mzdy,“ uvedl Karel Samec, tiskový mluvčí Crystalexu.

Starostka Hostomic Hana Haklová považuje ukončení provozu za katastrofu. „Dozvěděla jsem se to až z televize. Bude to katastrofa,“ říká. Diví se, že k uzavření závodu došlo i přesto, že prý prosperoval. Dodala, že pro lidi to bude mít velmi nepříznivý dopad. Zmínila například rodinu, která byla na práci v Crystalexu závislá, protože v závodě pracovali všichni. Teď budou bez zaměstnání a tím pádem i bez peněz. „Vůbec nevím, jak se to bude řešit,“ přemýšlí starostka o nelehké situaci. Propuštění lidé to se sháněním nové práce nebudou mít podle starostky jednoduché. „Podle mého názoru neplatí, že kdo chce, tak si práci nejde. Lidé pracovat chtějí, ale nejsou příležitosti,“ myslí si. Být bez peněz nejde a podle Haklové se lidé budou uchylovat k různým půjčkám a zadlužovat se. To může přinést nemalé problémy. „Jsou to opravdu chudáci,“ konstatuje starostka.

Teplický úřad práce potvrdil, že v Crystalexu dojde k hromadnému zániku pracovních míst. Snaží se však pomoci a zástupci úřadu práce se již se zaměstnanci sešli na jakési informační schůzi. Lidem byla již nabídnuty různé nové pracovní příležitosti. Další takové setkání proběhne ještě v polovině ledna. Úřad práce tak očekává, že se propuštění lidé pomalu začnou evidovat do databáze nezaměstnaných.

Uzavření hostomického závodu samozřejmě souvisí s celkovými existenčními problémy společnosti Crystalex – Nový Bor.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Stanovisko Bohemia Crystalex Trading (BCT) k dalšímu vývoji ve skupině.

Ve výrobních společnostech BCT – Crystalex, a.s., Sklárny Kavalier,a.s. a mateřské společnosti Bohemia Crystalex Trading a.s. vyprší na přelomu roku lhůty vyhlášeného moratoria. Konkrétně v Crystalexu byla jeho původní platnost do 31.12.08, ve Sklárnách Kavalier do 2.1.09 a v mateřské BCT a.s. pak do 31.12.2008.

Skupina BCT byla bankovními věřiteli informována, že jsou připraveni k diskusi o podmínkách pokračování moratoria pouze ve společnosti Sklárny Kavalier (1285 zaměstnanců). Pokud by došlo k jeho prodloužení, pak se bude jednat o lhůtu stanovenou insolvenčním zákonem na dalších 30 dní. Konkrétní podmínky prodeje do rukou nového vlastníka nebyly dosud dojednány. Zájem o prodloužení moratoria je z důvodu nutnosti delšího času při procesu prodeje společnosti.

Vývoj ve společnostech Crystalex (1730 zaměstnanců) a mateřské BCT (120 zaměstnanců) se pak bude řídit postupem v souladu s insolvenčním zákonem. Nejprve bude vyhlášen úpadek, který by měl být následně podle předpokladů řešen vyhlášením konkursu. Předpokladem je, že soud tak učiní v prvních týdnech ledna 2009. Po vyhlášení konkurzu bude proces prodeje Crystalexu do rukou nového vlastníka řídit insolvenční správce.

Poznámka: Moratorium ve všech firmách mělo pomoci překlenout období po zahájení insolvenčního řízení. Prodej firem však nelze podle zákona v době moratoria dokončit, to lze pouze v dalších fázích insolvenčního řízení (konkurz).

CRYSTALEX, a.s. – podrobnější informace.

Pokud se zajistí dostatečné zdroje k financování výroby, Crystalex může nadále vyrábět a obchodovat. Tímto zdrojem jsou dostatečná inkasa z prodeje sklářských výrobků. Snahou bude udržet co největší části firmy v provozu co nejdéle, pokud možno do příchodu nového vlastníka.

Po vyhlášení úpadku a konkursu přejdou rozhodující pravomoci do rukou insolvenčního správce, který bude také nadále vyhodnocovat aktuální situaci a rozhodovat o dalším postupu. Pro ilustraci – jde o identický model uplatňovaný v Karlovarském porcelánu.

Společnost Crystalex se též rozhodla k novému restrukturali­začnímu kroku, který ji má především umožnit další úsporu nákladů. Od nového roku již nepočítá s obnovením výroby ve svém menším závodě v Hostomicích (Ústecký kraj), kde zaměstnává 136 lidí. Závod přerušil stejně jako většina provozů firmy výrobu 20. prosince. Společnost již oznámila úřadům práce v Teplicích a České Lípě hromadné propouštění.
Všech 136 pracovníků provozu by mělo obdržet k 31.1.2009 výpověď z organizačních důvodů a pracovní poměr jim skončí 31.3. 2009. Po ukončení celozávodní dovolené (končí dne 4.1), bude naprostá většina těchto zaměstnanců doma za 60 % průměrné mzdy.
K uzavření hostomického provozu se společnost rozhodla z několika důvodů. Zejména končí životnost zdejší jediné sklářské pece a firma v současné situaci nemá dostatek finančních prostředků k její generální opravě (probíhající insolvenční řízení potřebuje překlenout s co nejnižšími náklady). Souběžně s tím navíc došlo k prudkému poklesu poptávky v Rusku, což se dotýká celého Crystalexu. Většina jeho zaměstnanců (cca 1370 z celkových 1733) je tak od 20.12.08 do 4.1.09 na dovolené. V provozu během vánočních svátků zatím zůstávají dvě linky (automatická výroba skla) v Novém Boru.
V Hostomicích se na dvou automatických linkách vyráběl identický sortiment jako v hlavní závodě Crystalexu v Novém Boru – nápojové sklo (např. na víno nebo kalíšky na vodu, apod.). Zdejší produkci stačí společnost pokrýt z Nového Boru.

Po dohodě s odborovou organizací budou všichni zaměstnanci dalších menších provozů v Karolince (120 lidí) a Vrbně pod Pradědem (280 zaměstnanců) od 5.1. do neděle 18.1.2009 čerpat jeden týden dovolené a jeden týden budou doma za 60 % průměrné mzdy. Toto opatření se dotkne i 220 zaměstnanců z kmenového závodu v Novém Boru, zejména z rafinačních provozů.

Autor: Jana Šimková

5.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 18 000 Kč

Výrobci, mechanici a opraváři měřicích a regulačních zařízení (kromě elektro) Servisní technik vah a vážících zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné i pro OZP., Požadujeme:, - vzdělání nejlépe elektrotechnického směru (výuční list nebo maturita), - řidičský průkaz sk. B, - časová flexibilita, - znalost práce s PC a zájem o elektroniku, - základní znalost AJ žádoucí (zpočátku dostačuje pasivní znalost technických výrazů) VÝHODOU, ne však podmínkou, - základní znalost programování VÝHODOU, ne však podmínkou, - komunikativní osobnost, - ochota cestovat, - samostatnost a odpovědnost, Náplň práce:, - instalace a servis vah po elektronické stránce, - zajišťování úředního ověření a kalibrací vah o kapacitě až do 120t , - reporting, Nabízíme:, - motivující platové ohodnocení, - další firemní benefity, - prostor pro Vaši samostatnou práci, - flexibilní pracovní prostředí, - mobilní telefon, - služební automobil a notebook i pro osobní použití po zapracování, - Stravenky, - příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Vahy pro, s.r.o., 415 01 Teplice 1. Informace: Lenka Klímová, +420 475 620 800.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 19 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo je vhodné i pro absolventy., Náplň práce: , instalace kabelových rozvodů, instalace a oživování elektrických zařízení, kontrola zapojení, výroba technologických rozvaděčů, servisní činnost elektro., Požadujeme: , min. SOU v oboru elektro, platné osvědčení dle vyhl. 50/1978 Sb., nim. § 6, praxe výhodou, spolehlivost, zodpovědnost, Životopisy zasílejte prosím na uvedené e-mailové adresy.. Pracoviště: Hst hydrosystémy s.r.o. 001, Úprkova, č.p. 3120, 415 01 Teplice 1. Informace: Otakar Voříšek, .

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 28 000 Kč

Vedoucí provozu stravovacích, ubytovacích a dalších zařízení Vedoucí prodejny lahůdek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel u Lva Bílina - bistro, pracovní doba - pondělí až pátek, Požadujeme: samostatnost, spolehlivost, flexibilitu, kreativitu, Nabízíme: osobní ohodnocení + prémie, V případě zájmu zasílat životopis na e-mail: info@wambvos.cz. Pracoviště: Wamb v.o.s., Mírové náměstí, č.p. 92, 418 01 Bílina 1. Informace: Lenka Glabazňová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 000 Kč

Řídící pracovníci ve stavebnictví a zeměměřictví Vedoucí zakázek. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: samostatně řídí a koordinuje montážní práce, kontroluje a koordinuje dodavatelské firmy, kontrouje a dodržuje harmonohram výstavby, kontroluje kvalitu a termíny dodávek, připravuje podklady k fakturaci a protokoly zakázky, odpovídá za dodržování bezpečnosti práce, Požadujeme: ÚSO technického směu, řidičský průkaz sk. B, praxe výhodou, spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, Životopisy zasílejte prosím na uvedený e-mail.. Pracoviště: Hst hydrosystémy s.r.o. 001, Úprkova, č.p. 3120, 415 01 Teplice 1. Informace: Dagmar Lamplová, +420 417 537 943.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Část hlavní strany webu obce Ohníč

Obec Ohníč uspěla v soutěži o nejlepší web. Stránky chce vylepšovat

Pietní akt připomněl 313 obětí pochodu smrti v roce 1945 v Krupce na Prokopce
25

FOTO: V Krupce vzpomínali na oběti války. Na 313 vězňů z transportu smrti

D8 se v oblasti prackovické estakády zatím zavírat nebude

Žim - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přehodnocuje své záměry na jarní uzavření poloviny dálnice D8 v oblasti prackovické estakády.

Vazba nebude. Soudce ženu, která může za smrt svého dítěte, pustil na svobodu

Teplice - Soudce rozhodoval o návrhu policie v pondělí odpoledne. K uvalení vazby neshledal důvod. Žena tedy bude na svůj trest za smrt dítěte čekat na svobodě, ne za mřížemi. Kdy se její případ dostane k řádnému projednání u soudu, není jasné. Policie nechala vypracovat znalecké posudky, což nějakou dobu trvá.

FOTO: Na Barboře se nedávno bruslilo, teď se tam lidé koupou

Oldřichov u Duchcova – Ještě začátkem března se na jezeře Barbora v Oldřichově bruslilo, teď se tam lidé koupají. Tamější pláže zatím ještě nejsou obsypány rekreanty, ale pohyb sportovců zejména cyklistů je u Barbory znát. 

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT