Špatná elektroinstalace. Porušené základy, izolace, chybějící toalety, přeplněné místnosti. To je jen malý zlomek problémů, jež provází každý den soudce v budově krajského soudu na Střekově. Nehledě na to, že stojí v záplavové zóně.

To by se ale mohlo konečně změnit. „Podařilo se dát jako prioritu do státního rozpočtu stavbu nové budovy. Dostalo to přednost před novou budovou Nejvyššího soudu a Nejvyššího státního zastupitelství v Brně," uvedla ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová.

Ministr financí Jan Fischer totiž podle jejích slov slíbil 800 milionů korun na stavbu nového justičního paláce v Ústí. Peníze prý vyčlení v rozpočtu na příští rok. Projekt je již hotový a stavebnímu povolení vyprší platnost do roku 2015.

Nový justiční palác by měl do tří let stát na Bukově u rondelu. „Přidělování peněz bude rozděleno do tří let. V prvním roce dostaneme 50 milionů," uvedla Marie Benešová s tím, že zřejmě budou muset ještě doplatit ze svého resortního rozpočtu jídelnu a parkoviště.

Lidé moc nevěří

Mezi zaměstnanci soudu ovšem panuje ohledně stavby velká skepse. Třeba Věra Kloudová se dala slyšet, že poradní místnosti jsou doslova zavalené spisy či nábytek je sesbíraný z různých míst. „To už posledně se uvolňovalo na projekt 60 milionů. Dokud se nezačne kopat a stavět, tak tomu neuvěřím," poznamenala.

O stavbě nového sídla ústecké justice se totiž hovoří už roky. Například v roce 2006 soud oznámil, že do pěti let by se mohl přestěhovat do nového. Podle tehdejších odhadů by stavba vyšla na zhruba 550 milionů korun. Rozkládat se měla na ploše přesahující jeden hektar. Peníze na ni měly jít z programu Partnerství veřejného a soukromého projektu (PPP). Vláda schválila stavbu v roce 2008.

Podle předsedy krajského soudu Milana Kohoutka je ale budova ze sedmdesátých let pro soudnictví už skutečně nevhodná i z dalších vážných důvodů, nejen kvůli povodním.

„Nemůžeme dát do jednací síně klimatizaci. Soudce, když je venku 30 stupňů, musí sedět v taláru a nemůže otevřít okna," uvedl Kohoutek příklad. Stejně tak třeba počet toalet odpovídá třikrát nižšímu počtu zaměstnanců, než kolik jich u soudu v současnosti pracuje. Ani elektroinstalace nevyhovuje současnému užití výpočetní techniky.

Jak vysvětlil ředitel správy soudu Jan Tobiáš, střekovský areál, kde vedle sebe sídlí krajský, okresní soud i státní zastupitelství, vyplavila velká voda za 11 let už třikrát. „Pokaždé to znamenalo zastavení práce těchto institucí na několik týdnů, v roce 2002 dokonce na půl roku," poznamenal.

Jaké by bylo další využití budovy, není jasné. Ministryně Benešová uvedla, že o ni má zájem policie, ale náklady na opravu by dosáhly stovek milionů. Ředitel správy soudu Tobiáš tvrdí, že se blíží konec životnosti budovy. „Má narušené základy a my nejsme schopni zabránit dalším průsakům vody," dodal.