Sedřená kůže na nohou či na rukou, v horším případě pak zlomeniny nebo otřes mozku. Takovými zraněními končily v minulém roce nehody cyklistů na Teplicku. Zraněného kolaře odvezla loni v dubnu sanitka do nemocnice například z Dubí, v červnu pak z Duchcova nebo Lahoště.

Podobných nehod se během roku stane několik. Podle mluvčího policie Daniela Vítka ne všichni cyklisté nosí přilbu, což se negativně podílí na následných zraněních. „Kola nemají v dobrém technickém stavu, nejsou na silnicích vidět nebo jezdí opilí,“ zmiňuje mluvčí teplické policie časté příčiny nehod, které zaviní cyklisté.

Podle statistik se loni na teplických silnicích stalo deset nehod, na jejichž zavinění se podílel právě člověk na kole. Tři nehody z toho byly kvůli alkoholu, který si před jízdou cyklisté dali.

Pády z kola jsou vždy nebezpečné. „Lidem hrozí lehká či středně vážná poranění hlavy, tržné rány, zlomeniny, ale i otřes mozku, který je velice závažný a může se projevit krátkou ztrátou vědomí,“ vyjmenovává následky mluvčí severočeských záchranářů Prokop Voleník.

Ignorují semafory

K většině nehod kolařů dochází ve městech na rušných silnicích. Jan Pechout z Besipu říká, že cyklisté nejčastěji porušují pravidla tím, že nerespektují značení a ignorují semafory. „Dalším nešvarem je, že při snížené viditelnosti jezdí bez osvětlení,“ zmiňuje dopravní expert.

Ve výbavě jízdního kola nesmějí chybět funkční brzdy, odrazky a osvětlení. Doporučit lze také cyklistickou helmu, která je pro osoby mladší 18 let povinná. Pro bezpečnou jízdu je dobré mít také rukavice a na oděvu reflexní prvky. Kdo jezdí na kole často a například v náročnějších terénech, může se i připojistit právě pro tyto účely. „Pokud jezdíte rekreačně, jako ochrana před nechtěnými následky plně postačuje klasické úrazové pojištění. Pokud se však chystáte sjíždět kopce, je dobré ochranu rozšířit na rizikové sporty,“ uvádí mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.