VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálkové vytápění Ledvic teplem je Projektem r. 2013

Ledvice - ČEZ Teplárenská, a. s., má další křišťálový komín do své sbírky. Na Dnech teplárenství a energetiky v Hradci Králové byla totiž jednoznačně za Projekt roku 2013 v kategorii „Rozvoj soustav zásobování teplem" označena teplofikace Ledvic prostřednictvím centrálního zásobování teplem. Vedení společnosti převzalo ocenění z rukou předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirka Topolánka 23. dubna.

25.4.2014
SDÍLEJ:

Vladimír Gult (vlevo), generální ředitel ČEZ Teplárenská, a. s., cenu předával Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR. Vpravo s křišťálovým komínem stojí Petr Hodek, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské.Foto: Ota Schnepp

„Je to pro nás veliké překvapení, již totiž máme dva křišťálové komíny z posledních let. Předpokládali jsme proto, že tentokráte se usměje štěstí na naše kolegy z jiných teplárenských společností. Na druhou stranu je to důkazem, že naši práci děláme dobře a že centrální zásobování měst a obcí teplem má stále více budoucnost," říká Vladimír Gult, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

Jak ještě dodal, vloni dostala společnost křišťálový komín za Projekt roku 2012, konkrétně za realizaci napojení města Bíliny na dálkové vytápění z Elektrárny Ledvice. Již v roce 2010 byl pak nejvyšší známkou oceněn severomoravský projekt „Vyvedení tepla z Elektrárny Dětmarovice a nová soustava zásobování teplem v Bohumíně".

Ve městě je méně prachu

Do Ledvic byl z Elektrárny Ledvice vyveden nový tepelný napáječ, který se rozděluje do uličních větví, přičemž jednotlivé objekty jsou napojeny domovními přípojkami. V každém připojeném domě je umístěna kompaktní objektová předávací stanice. Tím došlo k nahrazení neekologických individuálních způsobů vytápění. Zatímco ve městě dochází ke snížení emisí prachu o 7,6 tuny, elektrárna vypustí navíc jen 100 kg prachu při výrobě tepla pro Ledvice. Ekologicky čistá a spolehlivá dodávka tepla tak naplňuje jedno z hlavních opatření iniciativy pod názvem Stop prach zlepšení životního prostředí.

Hlavními aktéry iniciativy jsou obce a města v blízkosti Lomu Bílina a Skupina ČEZ, tedy Severočeské doly, Elektrárna Ledvice a ČEZ Teplárenská.

„Na systém dálkového vytápění ve městě Ledvice je napojeno 100 objektů, 29 jich je městských, včetně 21 bytových domů, a připojeno bylo i 71 rodinných domů. Předpokládaná roční dodávka tepla je 10 500 GJ. Výrazně se hlavně zvýšilo uživatelské pohodlí napojených domácností, neboť jim odpadají starosti s nákupem, manipulací a ukládáním uhlí či palivového dřeva a také s likvidací popela. Všichni odběratelé mají navíc i možnost individuálního nastavování parametrů topení v jednotlivých odběrných místech, a to na základě pouhého telefonátu na dispečink. Všichni rovněž zaznamenají úsporu energie, jelikož už nemusí zdroj tepla ohřívat na maximum a vydávat tak z něj největší výkon. Nyní ho mají nastavený tak, že plně postačí k ohřátí místnosti na požadovanou teplotu v závislosti na venkovní teplotě," poznamenal k tomu Petr Hodek, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské.

V Ledvicích jsou spokojení

Jak uvedla starostka Ledvic Zdeňka Fritscherová, ona osobně je s novým druhem vytápění spokojena. Podle ní jsou vesměs pozitivní i ohlasy lidí, jejichž domácnosti jsou na centrální zásobování teplem z nedaleké elektrárny napojeni. „Konkrétně my jsme dříve topili elektřinou, takže pro nás je to nyní efektivnější, cenově levnější a navíc máme doma i větší teplo. Rovněž jsem zaznamenala, že těm, co jsou napojeni na teplofikaci, se už nelíbí, když z jiných komínů se táhne kouř a podle toho, co ostatní spalují, i zápach. Ptají se mne, co s tím jako město hodláme dělat. Bohužel jim musím vždy odpovědět, že nic jelikož je jen na rozhodnutí lidí, jaký druh vytápění svých domovů si zvolí," podotýká starostka. Podle ní se ovšem teprve po ročním vyúčtování ukáže, kolik která domácnost ušetří a zda budou i ostatní stejně spokojeni jako ona. „Samozřejmě všichni se nejdříve musí pořádně naučit vše ovládat a správně reagovat na venkovní teploty a podobně. Jsme tady od toho, abychom všem poradili, případně se s ČEZ Teplárenskou dohodli na nějakém dalším informačním zaškolení, jako tomu bylo během realizace projektu."

Autor: Ota Schnepp

Autor: Redakce

25.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Orangutan Ňuňák.
VÍME PRVNÍ
15

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

100 milionů minus. V Bílině schválili rozpočet na příští rok

Bílina - Plánovaný stomilionový schodek mezi příjmy a výdaji bílinská radnice pokryje finanční rezervou z minulých let.

Zebry na Masarykově třídě v Teplicích mají nové nasvícení

Teplice - Jet Masarykovou ulicí v části Trnovan bylo pro řidiče vždycky za trest. Nekonečné šňůry aut se od Červeného kostela až na „kruhák“ na křižovatce Přítkovská Modlanská ve špičce pohybovaly jen pozvolna. A mezi nimi netrpěliví chodci přebíhající z jedné strany ulice na druhou.

Kluby ze severu zvolení Martina Malíka za šéfa asociace shodně kvitují

Severní Čechy – Martin Malík byl zvolen předsedou fotbalové asociace, kluby ze severu Čech výsledek valné hromady vesměs kvitují.

AKTUALIZOVÁNO

Teplicko zpívalo koledy. Zapojily se sbory, konzervatoř i děti ve školkách

Teplicko  - Středeční podvečer patřil v celé republice koledám. Zpívalo se na 746 místech . I Teplicko se už posedmé  zapojilo do projektu Deníku Česko zpívá koledy. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT