Ústecký kraj Onkologické pacienty z Chomutovska nejspíš čeká další šok. Když v roce 2008 přišla chomutovská nemocnice o status onkologického centra, museli se naučit lidé nemocní rakovinou, kteří často trpí právě kvůli léčbě zvracením a nevolnostmi, dojíždět do Ústí nad Labem.

Pouze tam totiž zůstalo jediné „onkocentrum“ v Ústeckém i Karlovarském kraji, které smělo podávat nejmodernější a nejúčinnější metody léčby rakoviny takzvanou biologickou léčbu. Nyní pacientům hrozí, že budou budou muset dojíždět ještě dál.

Onkologie v Ústí asi skončí

Ministerstvo zdravotnictví totiž uvažuje o pozastavení statusu ústecké Masarykovy nemocnice jako komplexního onkologického centra. „V nemocnici byla přibližně před rokem provedena kontrola, která shledala nedostatky v technickém vybavení. Krajská zdravotní měla rok na jejich nápravu,“ řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Pokud bude status centra pozastaven, začne tříměsíční období na převod pacientů do jiných onkologických zařízení. Nejbližší komplexní onkologické centrum se ale nachází v Praze, Plzni popřípadě v Liberci.

Pozastavení statusu podle Vlastimila Sršně neznamená jeho definitivní odebrání. Nemocnice by ho po napravení nedostatků mohla získat zpět.

Vedení Krajské zdravotní, a.s. (KZ), pod kterou Masarykova nemocnice v Ústí spadá, ale s postupem ministerstva nesouhlasí. Ústecký kraj je podle ní jedním z onkologicky nejpostiženějších regionů v České republice, měl by proto mít vlastní centrum pro komplexní léčbu rakoviny.

Ústecká onkologie v areálu V Podhájí disponuje 60 lůžky. Ročně zde hospitalizují kolem 1800 pacientů z celého kraje. Je jedním ze 13 onkologických center v ČR. Stará se o pacienty se všemi druhy nádorových onemocnění s výjimkou rakoviny plic. Nejčastěji zde léčí pacientky s rakovinou prsu a gynekologickými nádory, stále častěji prý také s nějakou formou rakoviny trávicího traktu.

Předávat pacienty je nehorázné!

„Doporučení, abychom předali pacienty s biologickou léčbou onkocentrům v ostatním krajích a v Praze, mi přijde jako naprostá nehoráznost. Se záměrem ministerstva nesouhlasíme a budeme se proti snaze o odnětí statutu bránit všemi dostupnými prostředky,“ uvedl předseda představenstva KZ Radek Scherfer.

Přímé ohrožení zdraví a života

Ředitel KZ Eduard Reichelt vidí snahu o odebrání zbývajícího statutu ústecké onkologii jako fatální a bezprecedentní krok, který nelze vnímat jinak, než krok k přímému ohrožení zdraví a životů pacientů.

Takto nemocní pacienti by totiž měli být léčeni v blízkosti svého bydliště. „Představa dojíždění není vůbec dobrá. Je to neskutečný diskomfort pro tyto pacienty,“ dodal mluvčí KZ Jiří Vondra.

Rakovina.

Jen z Chomutovska musí nyní do Ústí za svoji léčbou pravidelně dojíždět na padesát pacientů. Při dojíždění do Prahy či Plzně nyní tito pacienti stráví na cestách minimálně hodinu navíc.

V Ústeckém kraji je právě rakovina druhou nejčastější příčinou smrti.

Podle údajů Českého statistického úřadu zde na zhoubný novotvar v roce 2010 zemřelo 2403 lidí, což je více než čtvrtina všech zesnulých.

MARTINA ZYKLOVÁ