Takový inzerát se objevil na inzertním serveru www.bazos.cz. Cena: 800 tisíc korun. Co stojí za tímto šokujícím inzerátem? Zoufalství a dluhová past.

Inzerát na server umístil pan Petr, který si nepřál zveřejnit své příjmení, ale redakce jej zná. „Na živobytí jsem si vydělával jako osoba samostatně výdělečně činná,“ líčil redakci Ústeckého deníku svou situaci.

Dluhy mu nakonec přerostly přes hlavu, dosáhly částky přes milion korun, a tak se ze zoufalství rozhodl prodat svou ledvinu. V Česku se ročně transplantuje  až 400 ledvin, nyní na novou ledvinu čeká zhruba 600 lidí.

Jenže, má to háček. Takový obchod je nelegální.

„Zákon to kvalifikuje jako trestné činy související s neoprávněným nakládáním s lidskými tkáněmi a orgány, lidským embryem a lidským genomem,“ vysvětlila mluvčí ústecké policie Hyšplerová.

Dle paragrafu 166 trestního zákona, odstavci jedna a dva, pachateli takového činu hrozí trest až do výše pěti let vězení a vztahuje se to na zprostředkovatele takového obchodu.

Na Ústecku se lékaři s něčím podobným ještě nesetkali, ačkoliv ve „třetím světě“ je obchod s lidskými orgány rozšířený, ale zřídka tolerovaný státní mocí. Cena se pohybuje od zhruba 1,5 tisíce dolarů po 35 tisíc dolarů, záleží na místě.

Právě včerejšek byl vyhlášen jako Světový den ledvin a jeho moto bylo: „Daruj ledvinu, daruješ život“.

Na vhodný orgán pacienti někdy čekají i déle, než dva roky, přitom je ale transplantace u definitivního selhání nejvhodnější léčbou. Dnes se provádí i transplantace orgánu mezi manžely, lze použít takzvané párové výměny orgánu, když není imunologická podobnost vhodná.

Podle Zuzany Bitterové, primářky nefrologicko dialyzačního oddělení ústecké nemocnice, dárcovství od cizí osoby důkladně prověřuje etická komise transplantačního centra. „Existuje možnost dárcovství od osoby blízké, nebo i osoby neznámé,“ vysvětlovala Zuzana Bitterová.

„Dárcovství je záslužný a úctyhodný čin. Nejvýhodnější pro nemocného je příbuzenská transplantace ledviny pro imunologickou podobnost a tím dlouhodobé udržení orgánu,“ dodala Bitterová.

V České republice se v souvislosti s novelou zákona leccos změní. Dárce bude moci získat i finanční kompenzaci do výše průměrného platu, tedy 24 tisíc korun.

Pan Petr nakonec se svými dluhy skončil v insolvenci a považuje prodej ledviny za jedinou šanci, jak svou zoufalou situaci změnit. „Já pomohu někomu, kdo má problém a on zase mně,“ dodal k tomu.

Zdali se mu to podaří ale není moc jisté, ačkoliv se mu již několik zájemců ozvalo. I kdyby se totiž našel dostatečně movitý a biologicky kompatibilní příjemce jeho orgánu, finance, jež takto získá, budou nelegální. S takovými penězi dluhy, projednávané v insolvenčním řízení, nezaplatí.