Jedním z měst na severu Čech, které už nyní připouští menší rozsah adventních akcí, je Děčín. První adventní neděli, kdy se poprvé do tmy rozzáří velký vánoční strom, pravidelně chodí na Masarykovo náměstí tisíce lidí. Nejvíce jich zde bývá právě v okamžiku rozsvícení. „S ohledem na epidemickou situaci jsme zrušili původně plánované rozsvícení vánočního stromu v konkrétní hodinu. Rozsvítíme jej někdy v průběhu neděle,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. I letos se budou muset lidé z Děčína obejít bez oblíbeného průvodu krampusáků. Ti měli dorazit na Masarykovo náměstí 4. prosince, akci s mnoha tisíci účastníků tento týden město zrušilo.

Jaký bude osud dalších doprovodných akcí v Děčíně, zatím není jisté. V úterý zasedne pořadatelský štáb, o den dříve zasedne také vláda, která může přijmout další zpřísňující opatření. Především s ohledem na stále se zhoršující epidemickou situaci, kdy i během víkendů evidují hygienici v celém Česku téměř deset tisíc nových případů. 

V Krásné Lípě doplnil lipovou alej o padesát nových stromů.
FOTO: V Krásné Lípě vysadili v aleji padesát nových lip

Na venkovní akce nyní může dorazit nanejvýš tisíc lidí, musí mít potvrzení o očkování, prodělané nemoci nebo o negativním testu (OTN). Zároveň je pořadatel podle platných nařízení povinen OTN certifikát zkontrolovat.

Další oslovená města v okrese Děčín zatím o omezení adventního programu neuvažují, záležet bude na dalším vývoji epidemické situace a na vládních nařízeních, která budou pravděpodobně v příštích týdnech kvůli zhoršujícímu se průběhu epidemie přísnější.

K omezování předvánočních akcí přistoupila také další města v Ústeckém kraji, například Kadaň na Chomutovsku. „Přesunuli jsme některá kulturní vystoupení na příští rok, rozsvícení stromečku se odehraje v průběhu dne bez určení času, aby se tam lidi nehromadili,“ přiblížil kadaňský starosta Jiří Kulhánek s tím, že adventní trhy v tomto městě proběhnou, pokud nedojde k dalším změnám, případně pokud je vláda nebo hygienická stanice nezakáže.

Mikulášskou jízdu budou muset oželet fanoušci železnice, kteří se na ni chystali na obnovenou Kozí dráhu. Právě před Mikulášskou jízdou před šesti lety byl na této trati kvůli sesuvu svahu přerušen provoz. „Je to smutné, protože vše bylo připravené. Ale neumím si představit, že bychom na jedno místo vypustili stovky lidí. Myslím si, že by nebylo vhodné, aby kraj v současné chvíli takové akce organizoval,“ řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Krásnou Lípou projel svatý Martin na bílém koni.
OBRAZEM: Do Krásné Lípy přijel Martin na bílém koni, městem prošel průvod

S přísnějšími opatřeními musí počítat také lidé mířící za adventními trhy do sousedního Saska. I v této spolkové zemi je covidová situace špatná. Saské noviny Sächsische Zeitung označily okres Saské Švýcarsko, který přiléhá přímo k českým hranicím, za německý Corona-Hotspot. Ale stejně jako v Česku prozatím úřady k zákazu pořádání předvánočních akcí nepřistoupily. Na nejslavnější trh Striezelmarkt v Drážďanech každoročně dorazí okolo dvou milionů návštěvníků. Ti se letos budou muset vybavit potvrzením o očkování nebo prodělané nemoci, testovací certifikát jim neuznají.