Připravit projekci a zakomponovat do ní příběhy oživlých historických postav stihli lidé okolo divadelníka Petr Stolaře během půl roku. Práce to pro ně byla náročná. Výsledek jejich snažení mohou diváci vidět v rámci 1. dílu projektu Dějiny české kotliny v pátek večer pod potemnělým nebem na náměstí Svobody v Teplicích.

„Od března natáčíme, od května skládáme, od července střiháme. Minulý týden jsme to nadabovali a včera vše poskládali dohromady,“ popisuje vznik unikátního projektu Petr Stolař z Divadla V Pytli.

Zmapoval historii zdejšího regionu a bude ji promítat na čelní stěnu teplické radnice. „I když jsem původně chtěl na kostel na sousedním Zámeckém náměstí, což by mělo nepochybně větší kouzlo. Vedení města ale projevilo zájem o tuto budovu, tak jsem se musel přizpůsobit,“ uvádí iniciátor projektu.

Ve filmovém studiu mu pomáhal Jiří Eichler, podobně jako například při filmu o svůdníkovi žen Casanovovi. Nepůjde o klasický mapping, což je světelná projekce, která zdůrazňuje prvky dané budovy. „My tu radnici využíváme pouze jako přírodní plátno,“ upřesňuje Stolař.

Pro dokreslení atmosféry do děje angažoval herce ze svého divadelního kolektivu. Ti budou promítanou historii dotvářet coby oživlé postavy a komunikovat během večera s diváky. Náměstí bude v části před radnicí během programu uzavřené pro dopravu.

„Domluvené mám vypnuté osvětlení v části, kde budeme promítat, aby světlo nenarušovalo vjem diváků,“ zmiňuje autor. Od půl deváté poběží doprovodná hudba a otevřou stánek s občerstvením. Promítání začne o hodinu později, až se více setmí.

„Jdeme do toho za každého počasí,“ ubezpečuje Stolař. Filmové dějiny rozložil do tří částí. Páteční první díl bude trvat přibližně půl hodiny. Další jsou pak na programu na konci září a října, vždy s krátkou retrospektivou. „Ne všichni totiž stihnou všechny tři projekce, které na sebe navazují. Proto v úvodu vždy připomeneme tu předchozí,“ říká divadelník.

Projekt Dějiny české kotliny je letošní novinkou celoletního dění nazvaného Teplice živě. Záštitu nad ním za vedení města má už několikátý rok Radka Růžičková. „Chtěli jsme, aby ulice nebyly přes léto prázdné a bez života. Oslovili jsme několik subjektů. Výsledkem je početný seznam kulturních akcí, které každoročně léto v Teplicích provázejí,“ vysvětluje náměstkyně primátora.

V červnu proběhla módní akce Fashion Week Teplice, s úspěchem se setkala červencová akce Teplice free live s Kašpárkem v rohlíku. Letní prázdninové neděle patří Malé Paříži u Zahradního domu, což je hudební festiválek, na přelomu srpna a září proběhne tradiční Divadlo na zámku a těšit se lidé mohou i na zářijový Pivní rynek. Akcí je více, město na ně přispívá.

Kulturním životem se snaží žít Raduška Milachová. Během prázdnin se už několikrát zúčastnila akce Malá Paříž. „Miluju hudbu a především ji ráda poslouchám. K Zahradnímu domu si chodím odpočinout a nasávat atmosféru letních Teplic. Je dobře, že se ve městě něco takového dělá. Alespoň trochu víc ožije Zámecký park,“ míní studentka z Teplic.