„Je to oslava zcela mimořádné události, o jejíž dosažení naši předkové usilovali před rokem 1918 po dlouhá staletí naší nesamostatnosti. Každoročně vzpomínáme na dny, které se staly kolébkou nového státu, samostatného Československa. 28. říjen zahájil etapu, která je v naší paměti, ale i v historických pramenech zaznamenána jako období vzestupu, nejenom politické elity. Státní svátek slouží k ohlédnutí. Slouží k tomu, abychom stavěli zejména na tom pozitivním, co s nemalým úsilím prosadily minulé generace," řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Vybraní žáci z obou dubských základních škol zarecitovali básně a zazpívali písničku. Pietu ukončila státní hymna z reproduktorů.

„I naše doba má své vážné zápasy, úkoly, či problémy. Hledáme stále lepší řád uvnitř naší země, avšak vidíme mnohdy spíše negativa, která toto hledání provázejí, a to proto, že mnoho občanů naší společnosti bere to pozitivní jako jakousi samozřejmost.

Žijeme v demokratické zemi. Ideály, které charakterizovaly období 1. republiky, jsou i ideály našimi: je to osobní odpovědnost, demokratická a poctivá správa veřejných věcí, efektivní hospodaření, tvůrčí společenská atmosféra, důraz na vzdělanost," dodal starosta Dubí Petr Pípal.