„Zrovna minulý týden jsem narazil na internetu na fotky, jak se to demolovalo. Je dobře, že to je pryč. Teď jsem zvědavý, co tady vyroste jiného,“ říkal starší pán, který na volném prostranství venčil psa.

Ohyzdný Imperátor, který se kdysi vepsal do historie například tím, že tu fungovalo jedno z první kin v Teplicích, řadu let hrozil zborcením. Už rok je minulostí. Soukromí majitelé, které zastupuje žena z Rumunska, se neměli ani přes urgence k zabezpečení havarijního stavu. Město tedy nechalo rozpadající se stavbu na své náklady srovnat se zemí. Peníze za demolici nyní vymáhá po majitelích.

Kus kroniky města na rozdíl od Imperátoru stále připomíná chátrající dům v samotném historickém centru. Při vjezdu na Zámecké náměstí upoutá svým nedobrým vzhledem bývalý úřednický dům. Jde o empírovou budovu, která byla postavena mezi roky 1810-11.

„Původně se jednalo o vrchnostenský dům se sklady potravin v přízemí a reprezentativními prostory v patře,“ představoval stavbu před 10 lety místní patriot Tomáš Jarolím. Bylo to v době, když do lázeňských Teplic přišli Italové s megaprojektem na přestavbu domu.

Mělo zde vzniknout rezidentní bydlení s malými obchůdky. Od projektu ale následně upustili. Podle primátora Hynka Hanzy se teď objevil nový zájemce. „Italští majitelé podle posledních informací jednají s vážným soukromým investorem o prodeji,“ řekl Hanza.

Vedení radnice se snaží řešit i situaci v Mlýnské. Tamní ruina patří k nejznámějším v Teplicích. Mezi bezdomovci je označována jako teplický hotel Pupp. Radnice ovšem nemá v tomto případě takové možnosti, jako u Imperátoru. „Budově totiž chybí majitel,“ upozornil Hanza.

Stavební úřad tedy nemá partnera pro jednání. Na katastrálním úřadě je evidován pouze pozemek nikoli stavba, a i v tom případě nejsou vyjasněné majetnické vztahy. Vedení města si proto nově najalo právní kancelář, aby zjistila veškeré legální možnosti pro řešení.

„Zatím nemáme žádnou možnost, jak stav budovy řešit. Nyní je u soudu podán návrh na právní obnovení společnosti, která prokazatelně vlastnila budovu jako poslední. Naší snahou je, aby byl objekt kdysi postavený státní organizací prohlášený za opuštěný,“ naznačil primátor. Právě to je podle něj cesta, jak donutit stát, aby budovu zlikvidoval.

Minulostí v Teplicích je už také ruina, která byla ukrytá mezi Kauflandem a panelovými domy u výpadovky na Ústí. Původně to bylo železniční učiliště. Když přestalo fungovat, objekt obsadili místní bezdomovci. Podle Michala Chrdleho z městské policie se jich tu přes zimu sdružovalo i dvacet. „Nenechali se z lokality vyhnat,“ vzpomenul šéf strážníků.

Na život spojený s bordelem nepřizpůsobivých lidí si stěžovali lidé z okolí. Město to vyřešilo. Koupilo chátrající objekt a nechalo ho zbourat. Na volném prostoru loni vyrostla za 2,6 milionu korun dráha pro pump track. A nyní se hned v jeho sousedství dokončuje další sportoviště pro děti.