Na sociálních sítích se po nedělní rvačce šířily informace o tom, že Romy napadli muži ukrajinské národnosti, kteří navíc měli znásilnit romské děti. To však policie popřela s tím, že do konfliktu byli zapojeni Moldavci a že žádný sexuální delikt se nepotvrdil. Policie už také třiatřicetiletého muže z Moldavska obvinila z trestného činu výtržnictví a hrozí mu vyhoštění.

Jedním z organizátorů úterní akce byl Robert Horvath. „Chceme ukázat sjednocení, chceme ukázat sílu, že si nikdo takové jednání v České republice nemůže dovolovat,“ říká ve videu, které sdílel na svém profilu na Facebooku. Přímo na místě pak několikrát zdůraznil, že shromáždění není namířeno proti ukrajinské či jiné národnosti, ale je obecně proti násilí.

Na místě shromáždění byl i reportér Deníku. „Sešlo se tu několik stovek lidí, organizátoři právě začínají mluvit o důvodech setkání. V okolních ulicích jsou policisté, přímo na místě členové antikonfliktního týmu,“ hlásil reportér Deníku krátce po zahájení akce.

close V úterý 18. července se na shromáždění na krupském sídlišti sešly stovky lidí. info Zdroj: Deník/Topi Pigula zoom_in V úterý 18. července se na shromáždění na krupském sídlišti sešly stovky lidí.

K žádným problémům či nepokojům nedošlo. „Policisté pouze na místo setkání nepustili několik účastníků, kteří tam chtěli vjet auty,“ dodal reportér Deníku. Atmosféra však podle něj začala houstnout. Po přečtení policejního vyjádření k nedělnímu incidentu se z davu ozvalo skandování: Kecy! Kecy!. 

Mikrofon si mohl vzít každý. Jeden z řečníků žádal prezidenta Petra Pavla o zbraně. „Když nás neochrání vláda, tak se budeme bránit sami,“ řekl. Starosta Krupky Jan Kuzma slova o zbraních rád neslyšel. „Zbraně nejsou řešení,“ mírnil tužby davu.

"Řekněte nám pravdu!"

Řečníci se často odvolávali na to, že jsou tady doma a že se tu narodili. Někteří byli zklamaní, že na shromáždění nevystoupil představitel policie, aby jim vysvětlil, jako to všechno bylo. I proto se pak velká část davu vydala k policejní služebně. "Většina demonstrantů přešla před služebnu," informoval reportér Deníku po šesté hodině večerní. Před služebnou zazněla hesla typu: Řekněte nám pravdu! Zhruba po půl hodině se pak dav vydal před panelák, kde mají bydlet Moldavané. "Pojďte dolů, pojďte dolů," znělo od Romů. Na jejich výzvu ovšem nikdo nereflektoval a dav se tak před sedmou hodinou večerní začal rozcházet. Demonstrace jako taková začala v 17.00 a trvala zhruba 45 minut.

close Po demonstraci se část protestujících vydala před policejní služebnu v Krupce. info Zdroj: Topi Pigula zoom_in Po demonstraci se část protestujících vydala před policejní služebnu v Krupce.