Na jejich mravopočestnost dohlíženo asi deset policistů a strážníků. Demonstrace asi dvou stovek, většinou mladých lidí, ale byla naprosto poklidná.

ACTA je zkratka názvu dohody s velmi dlouhým názvem: „Obchodní dohoda proti padělatelství mezi Evropskou unií a jejími členskými státy, Austrálií, Kanadou, Japonskem, Korejskou republikou, Spojenými státy mexickými, Marockým královstvím, Novým Zélandem, Singapurskou republikou, Švýcarskou konfederací a Spojenými státy americkými.“

Demonstranti byli svoláni Jakubem Hernou. „Jsem místní anonymus, jeden z 99,9 % obyčejných lidí,“ uvedl ke své roli na Lidickém náměstí.

Uvedl, že se v sobotním mrazivém odpoledni sešli na ústeckém náměstí, aby upozornili, že jim není lhostejné, že politici tolerují hrabivost byznysu a absurdní totalitárně směřující praxi.

Velkou otázkou podle diskutujících účastníků demonstrace je kde začínají a končí práva autorů či spíše podnikatelů, kteří na autorech vydělávají.

A kde vzít autorská díla, když v mnoha případech jinak než volně na internetu nejsou v České republice dohledatelná. Padly i připomínky, že kdyby nebyly nahrávací společnosti a distribuční řetězce chamtivé a nechtěly za CD či DVD pět set korun, ale za malý poplatek si mohl to samé stáhnout na internetu, nikoho by ani nenapadlo kopírovat si tzv. pirátsky předražené cédéčko.

V tomto smyslu, že jde o zneužití dohody vůči svobodě internetu hovořil i ústecký senátor Jaroslav Doubrava.
Bojí se zneužití

Mladík, který nechtěl uvést své jméno, uvedl s úsměvem „Říkejte mi Ezechiel,“ a prozradil na sebe jenom to, že je studentem práv, k zákonu ACTA pro Deník uvedl: „Pirátské kopie hudby, filmů, uměleckých děl a textů jsou nelegální, protože ten, kdo má právo na autorský honorář, je o něj zkrácen. Jde tedy o krádež. Dobře, pokud někdo bez souhlasu autora, což znamená většinou bez souhlasu společnosti, která má za úkol autorovo dílo prodávat zájemců, si opatří kopii, drží kradené dílo. Ale pokud poplatky za autorská práva nejsou na hranici vydírání. Z tohoto pohledu obchodní dohoda ACTA by měla být problémem, kdyby!

Kdyby to nebyla mafiánská smlouva. Zcela správně proti ní protestují mladí i staří. Nejedná se totiž o odpor proti zákazu nelegálního stahování autorských děl, ale odpor proti zneužívání tohoto zákazu. Proč musí být do tohoto zákona včleněna pasáž, která by opravňovala, když cestujete za hranice, aby vám oficiální čmuchal prolézali počítač nebo mobilní telefon, zda tam náhodou nemáte ilegálně stažené soubory?

Není to nic jiného, než legalizování narušování soukromí až do naprostého detailu – do osobního počítače, MP3 či mobilního telefonu, bez jediného skutečného konkrétního podezření. Smlouva vládní mašinérii kdykoliv dává možnost si prohlédnout elektronické soukromí člověka pod záminkou mafiánské smlouvy ACTA, a to je zločinné jednání.

Nechť ACTA postihuje majitele a provozovatele distribučních uzlů a samotnou distribuci pirátských kopií. Ale bez důkazně podloženého podezření nelze udělat prohlídku ani u drogového dealera. Tak proč by to mělo být povolené jen tak, a jen proto, že člověk má počítač? Pokud s takovou smlouvou naše vláda souhlasila, je to ostuda. Proto je smlouva ACTA mafiánský čin a nedivím se lidem, kteří si myslí, že na vládu platí počítačový příkaz reset.“

Senátor Doubrava dodal, že největší problémem dohody jsou články 13 a 14 o opatřeních na hranicích a o prohlídkách malých zásilek a osobních zavazadel.(ro)