Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: DeníkPřestože zprovozněná dálnice D8 před lety z obce odklonila většinu tranzitu, bývá v některých dnech na této trase okolo Milešovky hustý provoz. „Jezdí tu kamiony zejména s uhlím. A ne zrovna pomalu,“ zlobí se bořislavský starosta Aleš Navara. Odklonění dopravy na dálnici i tak kvituje. Po dostavbě dálnice v obci podle něj ale znatelně ubylo hluku motorů.

Stěny starostovy kanceláře dokonce „tradují“ historku, podle které si sem přišel stěžovat jeden z obyvatel, že se po otevření dálnice nemůže vyspat. „Byl zvyklý na pravidelný rachot projíždějících aut. Teď ho ale prý budí kdejaké kokrhání kohouta, hlasité povídání sousedů nebo vrzání vrátek od domu,“ líčil situaci z prvních dnů po otevření dálnice D8 a zklidnění dopravy v obci Navara.

Obec se nachází 10 km jihovýchodně od Teplic. Podle archeologických nálezů začalo osídlení na katastru dnešní obce Bořislav pravděpodobně už v době hradištní v prvních stoletích našeho letopočtu. Nejstarší zprávy o existenci se datují k roku 1169. K dominantám patří barokní kostel u hlavní silnice, která obec rozděluje na dvě části. Součástí Bořislavi je také lokalita Bílka, což je východisko turistů při cestě na Milešovku.