Do katastru Bžan patří Mošnov, který leží na silnici směrem na Kostomlaty. Starousedlíci se tam všichni znají, na ulici se zdraví a smějí se na sebe. Už řadu let žije v Mošnově například seniorka Hana Kuzbová. „Dříve jsme tu byli všichni jako jedna rodina. Tamhle v tom domě, kde teď bydlím já, dříve žila moje babička. My bydleli tuhle. Naproti zase žili ti, co teď bydlí tamhle dole,“ ukazovala berlí v ruce sympatická paní. „Věry mámy maminka byla mého táty sestřenice. A tamhle v tom domku další teta a strejda. Půl Mošnova, co vám budu povídat. A dneska? Škoda mluvit. Co se sem přistěhovali noví, už to není ono,“ dodala žena udýchaně v půli kopce. Vracela se zrovna domů z návsi, kde nakoupila v pojízdné prodejně, která sem zajíždí.

close Deník na návštěvě info Zdroj: Deník zoom_in Deník na návštěvě V pondělí 15. února bylo Bžansko ještě ladovsky zasněžené. Silnice lemovaly hromady staženého sněhu. „Tady by měl být chodník. Jediný u nás ve vsi,“ ukazoval na místo pod sněhem podél plotu Petr Kopec.
Projet všech osm vsí bžanského katastru nějaký čas trvá. Úřad je ve Bžanech. Stejně tak knihovna. Dříve tu fungoval například i fotbalový klub, ale dnes už travnatý areál slouží pouze pro obecní akce. Na fotbal se sem nechodí. Rozpadl se i fotbalový tým v nedalekém Lysci, respektive na hřišti ve Lbíně. Mezi jednotlivými obcemi lze na polích u silnice potkat srnky, podle místních tu a tam přijdou divočáci a občas se objeví liška, která tu dává dobrou noc.

Obec má na účtu okolo 20 milionů korun. Podle starostky Ivany Horčicové jsou z tohoto balíku připravené peníze na několik akcí. „Vyprojektování a možná realizace opravy nádrže ve Lhenicích, opravy komunikací, 2. a 3. etapa opravy chodníku v Hradišti, oprava budovy nádraží ve Lbíně a peníze jsou také připraveny na vybudování multifunkčního hřiště ve Lbíně, v plánu je také výměna veřejného osvětlení Lbín - Pytlíkov,“ informovala starostka už na konci loňského roku, kam by se mělo v brzké době investovat.

Smutný je Petr Kopec, který opakovaně a prý marně poukazuje na problémy ve své vsi, kde žije. „V Mošnově máme problém s parkováním, kanalizací, osvětlením a stavem vozovky. Je potřeba řešit i to,“ uvádí.
V lokalitě Bžanska lze nalézt i spoustu zajímavých míst. Kosatec bezlistý, bělozářka liliovitá, koniklec luční a mnoho dalších vzácných rostlin lze během léta potkat cestou na Supí vrch. Tento kopec, který leží nad obcí Lbín, není příliš známý a na mnohých mapách ho ani nenajdete. Podle místních ochránců přírody je ale lokalita krajinářsky i přírodně velmi cenná, zejména díky zachovanému biotopu skalní stepi, na kterém je dosud známo 22 ohrožených druhů vyšších rostlin. Proto zde také už dva roky funguje naučná stezka. „Vyskytují se tu rostlinná společenstva kavylových skalních stepí, která jsou charakteristická pro jižní svahy vrchů vulkanického původu v Českém středohoří. Jarní měsíce jsou zde návštěvníkovi pastvou pro oko,“ říká tvůrce naučné stezky a předseda Českého svazu ochránců přírody Launensia Vlastislav Vlačiha.

Z Mošnova pochází například současný ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman, který vloni svedl boj o senátorské křeslo s Hynkem Hanzou. V Hradišti bydlí Ladislav Pertl, jehož jméno je spojeno s českou gastronomií. Vystudoval na teplické hotelové škole kuchařský obor. Absolvoval několik seminářů u mistrů svého oboru například u michelinského šéfkuchaře Romana Pauluse. Kuchařina se nakonec stala jeho celoživotním koníčkem. Dnes předává zkušenosti začínajícím kuchtíkům, jejichž rolí si dříve coby začátečník v kuchyni také prošel. V kuchyni experimentuje. V posledních letech třeba s hmyzem. „Je to lehké jídlo. Například červ je plný proteinů, hodí se i pro vyznavače štíhlé linie,“ říká propagátor této kuchyně. „Má to obrovský potenciál v restauracích do budoucna. Hmyz se snadno upravuje a lehce konzumuje,“ dodává.