Poznáte ho jednoduše, podle truhly s prázdnými flaškami od rumu. Zatopený lom Márinka mezi Hostomicemi a Světcem nabízí kromě koupání a rybaření také skvostné podvodní dobrodružství. „To, že jsou takové věci pod vodou, jsem vůbec nevěděl. Jezdíme tam s rodinou v létě na koupačku. Ale že pod hladinou žije vodník? To abych se tam bál ne?“ Smál se Robert Janota z Teplic, když se o podvodním světě od redaktora Deníku dozvěděl. Mezi sportovními potápěči patří tento prostor k vyhledávaným lokalitám v rámci celé České republiky. Podobné místo na Teplicku najdete třeba na Barboře, nebo na Vápence v Lahošti. S Márinkou se pojí nejedna zajímavost.

Zdroj: DeníkI pod vodou se v Česku krade. Z vinotéky pod hladinou Márinky mizí lahve. Píše o tom David alias Gaza ve svém vzkazu v deníku vedeném na potápěčském portálu nazvaném Strany potápěčské. „Takže prdelky, zmizelo už 5 lahví z márinské vinotéky. Myslel jsem, že mezi potápěčskou komunitou by toto mohlo fungovat, ale jsem naivní, jsme v Čechách, že?“ Poznamenal sportovní potápěč do deníku k ponorům na Márince.

Zatopený uhelný důl Márinka

Zdroj: Youtube

Vodní plocha v létě slouží pro rekreaci, což potápěčům nevyhovuje, protože je kvůli koupajícím se lidem snížená viditelnost pod hladinou. Od podzimu do jara je ale výborná. Obec Světec tu nechala před lety zrekonstruovat pláž. Mimo sezónu vjezd na Márinku brání závora. Ta platí také pro rybáře, kteří sem zajíždějí ke sportovnímu rybolovu. Podle místních ne všichni ale dodržovali pořádek. Jeden místní rybář tu prý změřil echolotem maximální hloubku, která údajně činí až 22 metrů.

Potápěči sem přijíždějí z celé republiky. O pobytu pod vodou píší zprávy a točí videa, která lze najít v Internetu. Takto například zaznamenal jeden ze svých ponorů sportovní potápěč, který si říká Black. “Viditelnost ve vodě byla celkem slušná, odhaduji to mezi 3 až 5 metry. Naším hlavním cílem potápění bylo najít zdejší atrakce, o kterých jsme neměli moc informací, kde se nachází. Nakonec se podařilo najít vše, nejdříve zánovní bicykl, pak truhlu s pokladem, potopenou Alfu a při cestě zpět i sušící se prádlo. Těsně u vlezu jsme ještě objevili několik dveří od aut a pneumatiku, ve které vodník Kebule vařil svou pověstnou mlhu. Za celý ponor jsme však nespatřili ani ploutvičku ani žádného jiného vodního živočicha.“