"Všem voličům moc děkuji," řekla Mosteckému deníku Alena Dernerová, které chodí desítky gratulačních sms zpráv. Je ráda, že druhé kolo voleb nebude a že lidé už mohou zůstat doma.

"Myslela jsem si, že vzhledem v vyššímu počtu uchazečů o senátorský mandát budou dvě kola. Jsem opravdu velmi mile překvapená. Děkuji všem, kteří k volbám šli a hlas mi dali. Je to neuvěřitelné," řekla Dernerová.

Dvanáctiprocentní účast za příliš nízkou nepovažuje. "Je to víc než na podzim v druhém kole," doplnila Dernerová. V jakém a zda vůbec nějakém senátorském klubu zakotví, zatím netuší. "Zatím neví. Byli lidé, kteří mě velmi intenzivně podporovali a zvažuji, že zakotvím tam. Ale momentálně možná budu neukotvená nějakou dobu. Musím si to rozmyslet, je to velmi čerstvé," dodala Dernerová.

Neuroložka Dernerová neslavila vítězství v žádném volebním štábu, od sobotního rána pracovala - odjela do Prahy na zasedání představenstva České lékařské komory. Odpočinula si až večer, kdy se od 20 hodin zúčastnila s manželem plesu na Žofíně, kde byl  21. Reprezentační ples lékařů českých.

Kromě 58leté dětské lékařky Dernerové (SD-SN/bezpartijní), která obhájila mandát senátorky, kandidovali olympionik Jiří Šlégr (ČSSD), lékař Jiří Biolek (STAN), ředitel 8. ZŠ Most Roman Ziegler (ANO), za TOP 09 stavební inženýr Zbyněk Vodák, za stranu Zdravého rozumu aktivista za práva otců Jiří Fiala, za KSČM správce budov Josef Nétek, za ODS ředitelka 7. ZŠ Most Libuše Hrdinova a za Řád národa herec a podnikatel Jiří Maria Sieber.

Výsledky hlasování, senátní volby 27. a 28. 1. 2017, okres MostZdroj: ČSÚ

Zdroj: ČSÚ/volby.cz

Navzdory mrazu a náledí přišla k volbám řada seniorů a handicapovaných. Citátem dne se stalo prohlášení 86letého Jiřího Samce z Mostu, který šel o holi, krůček po krůčku, volit se svou manželkou. S velkým nasazením vyšlápl i dlouhé schody na sídlišti.

"Musím volit, i kdybych se tam měl doplazit po čtyřech," řekl senior Mosteckému deníku. Volby bere jako občanskou povinnost. 

Jiří Samec (86 let) jde k volbám. Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka

KDO JE ALENA DERNEROVÁ

Alena Dernerová.Zdroj: archiv

Alena Dernerová (58 let, bezpartijní za Spojení demokraté - Sdružení nezávislých) - lékařka a členka zastupitelstva města Most.

Rodačka ze zaniklé obce Kopisty na Mostecku vystudovala Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci začala pracovat jako sekundární lékařka na dětském oddělení mostecké nemocnice. Má atestaci v oboru dětská neurologie.

Do širšího povědomí veřejnosti se dostala jako kritička vedení Ústeckého kraje kvůli nákupům zdravotnické techniky a hospodaření krajského zdravotnictví. Od konce roku 2007 dokonce krátce vedla poradní sbor tehdejšího hejtmana Jiřího Šulce (ODS) složený ze zdravotníků, nakonec z něj ale odešla. Po kritice nákupů, kdy jí bylo doporučeno opustit nemocnici, si otevřela vlastní neurologickou praxi.

Zakázkami pro společnost Krajská zdravotní, které byly podle Dernerové nevýhodné a předražené o desítky milionů korun, se zabývala policie a kauza doputovala až k soudu. Státní zástupce obžaloval pět bývalých i současných manažerů společnosti, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Údajně způsobili škodu 120 milionů korun.

V roce 2010 Dernerová získala za svůj postoj k problematice nákupů pro krajské nemocnice Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77 a Cenu Lékařského odborového svazu a České lékařské komory za statečnost. V říjnu 2010 byla zvolena do Senátu. V horní komoře byla místopředsedkyní výboru pro zdravotnictví a sociální politiku a místopředsedkyní senátorského klubu ANO a Severočeši.cz.

Loni na podzim svůj mandát obhájila. Tehdy kandidovala za rozhádané hnutí Severočeši.cz, jehož místopředsedkyně těsně před volbami požádala o stažení kandidatury Dernerové. Mostecká radnice žádosti nevyhověla, proto Severočeši.cz napadli výsledek u Nejvyššího správního soudu a ten nařídil opakování voleb.

V mosteckém zastupitelstvu je Dernerová předsedkyní komise pro sociálně-právní ochranu dětí. Je vdaná, má dospělého syna.

Dernerová je desátým senátorem zvoleným již v prvním kole

Přehled senátorů, kteří ve volbách získali svůj mandát už v prvním kole voleb:
1996
Milan Kondr (ODS) - volební obvod č. 22, Praha 10 - 50,84 procenta
Jan Koukal (ODS) - volební obvod č. 25, Praha 6 - 54,13 procenta
Vladimír Zeman (ODS) - volební obvod č. 26, Praha 2 - 53,79 procenta
Jan Zahradníček (KDU-ČSL) - volební obvod č. 60, Brno-město - 50,06 procenta

1999
Václav Fischer (nezávislý) - volební obvod č. 27, Praha 1 - 71,24 procenta

2000
Josef Zieleniec (čtyřkoalice) - volební obvod č. 20, Praha 4 - 52,11 procenta

2002
Vladimír Železný (Nezávislí) - volební obvod č. 54, Znojmo - 50,82 procenta

2004
Jiří Šneberger (ODS) - volební obvod č. 7, Plzeň-jih - 50,52 procenta

2008
Radek Sušil (nestraník za ČSSD) - volební obvod č. 75, Karviná - 53,34 procenta hlasů

2017 - opakované volby na Mostecku
Alena Dernerová (nestraník za Spojení demokraté - Sdružení nezávislých) - volební obvod č. 4, Most - 54,90 procenta hlasů.