Podle finančních možností měst a obcí začaly vznikat takzvané dětské koutky. Znečištěným pískovištím v panelových sídlištích již dávno odzvonilo. Na vše jsou nyní přísné hygienické požadavky a různé normy.

Není tak možné vybudovat dětské hřiště svépomocí jen tak, opatřit byť sebehezčími herními prvky bez různých atestací. Výrobci herních prvků samozřejmě veškeré nutné podmínky splňují, proto si také neváhají říct za své výrobky poměrně vysoké ceny. Jak zmínil starosta obce Mikulov Ota Stehno, právě vysoká finanční náročnost neumožňuje obci nechat si vystavět takový dětský koutek, který by si občané přáli.

Mikulov dětské hřiště má, ale s dřevěnými prolézačkami. Ty v horských podmínkách bohužel příliš dlouho nevydrží. S nedsázkou je možné říct, že v Mikulově je dětské hřiště půl roku pod sněhem a dřevěné vybavení tak trpí nemálo. Do konce roku se tak nejspíš v Mikulově nepodaří vybudovat zbrusu nové hřiště. To stávající se však postupně bude doplňovat novými prvky.

Na problém nedostatku financí při stavbě dětského hřiště naráží i Ohníč. Uprostřed obce vyrůstá dětské hřiště. Jak vysvětlil starosta Pavel Bartoš, v obci a okolí bylo potřeba pro maminky a malé děti podobné hřiště vybudovat. Prostor hřiště je v současnosti oplocený, ale budování se zastavilo kvůli nedostatku peněz. Jak starosta vysvětlil, celé hřiště by si vyžádalo investici ve výši 450 tisíc korun.

Ohníč se pokoušel získat dotaci od Nadace ČEZ, ale neuspěl. „Asi nejdražší na těchto dětských hřištích bývají herní prvky,“ potvrzuje.

Lépe je na tom třeba Mukov. Místní občanské sdružení patriotů získalo na vybudování dětského hřiště částku 154 tisíc korun z Programu rozvoje venkova. Podle předsedkyně sdružení Jany Syslové si již děti samy vybraly, jaké herní prvky by chtěly na hřišti mít. Mukov tak uspokojí požadavky místních rodičů a splní přání mnohým dětem.