Na Základní škole v Dubí 2 však paní učitelka 1.A. Lenka Minaříková přišla na nápad, jak dětem i rodičům tento krok vpřed hezky připomenout.
V první třídě byly připravené židle pro rodiče prvňáčků. Maminky i tatínkové pozorně seděli a čekali, čím je prvňáčci překvapí. Žáci z 1.B. nastoupili před rodičovské publikum jako první, přednesli pásmo o podzimu a pak ještě jednotlivé děti odrecitovaly básničky s veselou podzimní tématikou. Sem tam nějaké drobné zaškobrtnutí přešli rodiče s úsměvem a pyšně sledovali své ratolesti.
S milými písmenkovými básničkami se předvedli i prvňáci z „áčka“ Paní učitelka jim lehce napovídala kartičkami s písmenky. Dva šikovní prvňáci vždy napsali písmenko, o kterém se recitovalo, na malou tabulku. Aby rodiče viděli, co už děti všechno umí. Za kytarového doprovodu pak děti zazpívaly písničky o zimě a o Vánocích. Malí neposedové zpívali písničku a přitom ještě stačili pošťuchovat své kamarády a všichni byli tak roztomilí. Okolo cvakaly spouště fotoaparátů, někteří rodiče si vše natáčeli na kameru. Chtějí mít milou vzpomínku na první školní rok svého dítěte.
Pak přišlo to nejdůležitější, předávání slabikářů. Mezi prvňáky vyrazili jejich kamarádi páťáci a rozdali jim po třech měsících ve škole jejich první učebnici. Ředitelka Soňa Kosová byla tímto nápadem mladé paní učitelky velmi nadšená.