„Biopark je určen pro vzdělávaní studentů. Veřejnost ho může navštívit každou poslední sobotu v měsíci dopoledne od 9:00 do 12:00,“ říká ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman.

Co všechno gymnázium v bioparku chová a pěstuje?
Od září 2008 máme velký vytápěný skleník. Je rozdělen do tří částí: vlhké tropické, suché subtropické a nevytápěné mírné. Rostliny, které tam pěstujeme jsou převážně užitkové. Např. banánovník, fíkovník, různé citrusy, rýže, batáty. Chováme i řadu drobných živočichů. Ve velké voliéře je šest druhů exotických ptáků, v akváriích mnoho druhů ryb původem z Asie a Jižní Ameriky, obojživelníci, měkkýši a korýši. Chováme čtyři druhy želv – z toho dva vodní, máme osm hadů (největší měří asi dva metry). K plazům patří velký varan stepní, vzácní trnorepi, agama, gekoni a chameleon. Chováme i drobné bezobratlé živočichy jako jsou pavouci, cvrčci, štíři, zlatohlávci a další. Největším zvířetem, které chováme, je dikobraz.

Biopark slouží k podpoře výuky?
Všechno, co ve škole děláme, je zaměřeno na vzdělávání a výchovu žáků – tedy i náš Biopark. Žáci ho navštěvují hlavně v hodinách biologie, kdy se tam mohou provádět různé praktické úlohy a pokusy. Také je pro nás zásobárnou biologického materiálu pro laboratorní práce (např. pitva švába). V zeměpise učíme o plodinách pěstovaných v tropech a subtropech a nyní některé z nich můžeme žákům přímo ukázat, ba dokonce některé mohou i ochutnat. Např. jsme sklidili asi 25 kg banánů.

Kdo všechno může biopark navštěvovat?
Kromě návštěv v rámci výuky dochází do skleníku pravidelně skupina žáků v rámci kroužku pěstitelů a chovatelů. Veřejnost se k nám může přijít podívat každou poslední sobotu v měsíci dopoledne (9-12), kdy se v budově C (vchod proti parkovišti v Alejní) koná burza drobných chovatelů.

Jak je náročné chovat dikobraza?
Naším největším zvířetem je asi dvacetikilový dikobraz srstnatonosý. Získali jsme ho ze ZOO ve Vyškově jako dar. Zatím je ubytován v garáži, ale už mu připravujeme venkovní výběh těsně u skleníku. Dikobraz je velký hlodavec a každý den okusuje větve stromů. Rád si pochutná na mrkvi, řepě, suchém chlebu a zvláště má rád jablka. O krmení zatím nouzi nemáme, protože žáci i zaměstnanci školy nosí staré pečivo a občas i ovoce a zeleninu.

Bude se biopark rozrůstat?
Rozšíření Bioparku plánujeme. Na jaře přistavíme venkovní voliéru, aby se ptáci dostali také ven. V létě pak chceme vystavět stáj a ohradu pro kozy. V plánu je i velké terárium pro nějakého hodně dlouhého hada. Vedle skleníku je už připravena konstrukce pro vinici. Plánů je ještě víc, ale jejich uskutečnění závisí na tom, zda uspějeme v grantových řízeních – tedy zda na to budou peníze. Z běžného rozpočtu školy takovéhle aktivity hradit nejde.
Sluší se dodat, že Biopark funguje a rozrůstá se díky péči našich učitelů biologie – Jakuba Doboše a zvláště Tomáše Sedláka.