Malá skříňka, která dokáže zázraky. Řeč je o externím defibrilátoru. Strážníci na Teplicku s ním už zachránili nespočet životů.

OD DUBNA 2011

„Hlídka je u nahlášené události většinou dřív než záchranáři. Pokud si to situace žádá, tak defibrilátor strážníci použijí. Jednou ročně jsou přeškolování z první pomoci," řekl velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal.

Městská policie v Dubí patří k nejlepším v záchraně lidských životů pomocí automatického externího defibrilátoru. Dubí a například i Krupka či Bílina jsou součástí projektu Zdravotnické záchranné služby Ústecký kraje, který je zaměřený na plošné zpřístupnění časné defibrilace. Projekt běží od dubna 2011.

„Nejprve jsme používali náš přístroj, ale pak jsme dostali od záchranné služby defibrilátor lifepak. Ten je plně kompatibilní s přístroji záchranářů, takže definitivně odpadlo přendavání nálepek, které se musí přichytit na hrudník člověka," dodal Pykal.

V Dubí plně automatický defibrilátor strážníci použijí v průměru desetkrát za rok. Dobré zkušenosti s přístrojem mají i v Duchcově. Několik let byl defibrilátor u místních hasičů, ale pak radnice rozhodla o jeho přestěhování do auta městské policie.

ZACHRÁNILI SENIORA

„Slouží nonstop 365 dní v roce. Většinou jsou u události včetně těch, kde jde ze zdravotních důvodů o život, jako první. Využitelnost přístroje je tak větší," vysvětlil starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Nedávno strážníci v Duchcově pomohli zachránit život 84letého muže.

„V odpoledních hodinách jsme byli telefonicky požádáni záchrankou o poskytnutí defibrilátoru muži v ulici Horská cesta. Údajně se u něho vyskytly vážné zdravotní problémy. Strážníci byli na místě rychle, poskytli muži první pomoc a do příjezdu záchranné služby sledovala jeho zdravotní stav," řekl velitel MP Duchcov Josef Hulín. Muž byl následně hospitalizován v nemocnici.

Náhlá zástava srdce může postihnout kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv, a často se tak stane bez jakéhokoliv varování. Náhlou zástavu srdce přežije pouze méně než pět procent postižených. U člověka, který nedýchá a je v bezvědomí dochází ke snížení naděje na záchranu každou minutou až o 10 procent.

Defibrilátory používají strážníci i v jiných městech Ústeckého kraje například ve Varnsdorfu. I tady se podařilo strážníkům zachránit již několik lidských životů. Naopak v Děčíně ho strážníci dosud nemají.