Stojím ve frontě na sluncem prohřátém chodníku před magistrátem v Teplicích. Ručičky hodinek ukazují téměř třináctou hodinu, tedy čas, kdy se po polední pauze otvírají přepážky pro objednání nového pasu. S úderem radničních hodin se dveře rozrazí a štrůdl lidí se nahrne dovnitř.
Společně se mnou vstupují také rodiče s dětmi. Právě pro ně teď před prázdninami potřebují samostatný „dětský" pas. Zápis dítěte v dokladu rodičů už nebude pro cestování do zahraničí platit.
Beru si z pořadníku lísteček. Docela to jde. Očekával jsem nával. Jsem devátý v pořadí.
Dítě potřebuje     svůj pas

Rodiče mají nejvyšší čas, aby svým dětem do prázdnin zařídili vlastní cestovní doklad, tedy pas. A to platí i pro kojence, jak se dovídám.  „Platnost zápisů dětí v cestovních dokladech rodičů končí pro všechny 26. června. Po tomto datu už mohou vycestovat do zahraničí děti jen s vlastním cestovním dokladem," říká Pavel Válek, vedoucí odboru správních činností na teplickém magistrátu, pod který spadá také oddělení pasů a občanek.
Vyřízení nového pasu pro děti trvá maximálně měsíc. Platí pět let a zaplatíte za něj stovku (pro  člověka staršího 15 let je to 600,- pozn. red).
Existuje také verze „bleskovka", což je pas bez biometrických údajů a má pouze půlroční platnost. U dítěte do 15 let si za bleskový pas, který v adekvátně odůvodněných případech dostanete i na počkání, zaplatíte tisícovku.
V Teplicích můžete kvůli pasu, podobně jako i kvůli dalším dokladům, přijít na magistrát u domu kultury každý pracovní den. Takže nejen v pondělí a ve středu, kdy jsou zažité úřední hodiny.
Jelikož právě v období letních prázdnin jsou zahraniční cesty nejčastější, chodí kvůli pasům pro děti rodiče v tento čas. Na úřadech se proto mohou tvořit i fronty. „Byla jsem tu minulý týden, a u přepážek bylo hodně lidí. Dneska to jde," řekla mi včera maminka, která přišla do Teplic vyřídit pas pro svoji dceru. Chystají se v létě do Chorvatska.
To, že je zájem lidí nárazový, mi potvrdil také Pavel Válek z teplického magistrátu. S příchodem prázdnin se bude nápor stupňovat, to je každoroční praxe.