Letos si připomínáme nedožité 70. narozeniny a zároveň 20. výročí úmrtí umělce, který měl k Teplicím velice blízko, písničkáře, básníka, keramika a grafika Karla Kryla. Svoji uměleckou dráhu začínal v polovině 60. let minulého století v našem městě, v Divadélku na zámku. Působilo v někdejší „černé" zámecké kuchyni, která se v polovině 90. let proměnila v první zámecký klub a dnes je zde muzejní depozitář.

V době, jež přála vzniku legendárních divadel malých forem, působili v teplickém Divadélku na zámku spisovatel a scénárista Václav Dušek, publicista a spisovatel Alex Koenigsmark, kreslíř Josef Kobra Kučera, recitátorka Libuše Razáková Blinková a další místní umělci, kteří se počítali ke zdejší bohémě. Mohli tak činit i díky přízni charismatické a osvícené ředitelky muzea Zory Zudové, s jejímž „odejitím" z funkce divadélko v této podobě skončilo. Ještě předtím však v něm v roce 1965 stačil Karel Kryl uskutečnit své první veřejné vystoupení. Bylo to v inscenaci věnované francouzskému básníkovi Francois Villonovi, které sepsal a zrežíroval Václav Dušek. Ten se spolu s Kobrou Kučerou po 49 letech vrací na „místo činu" a na druhém konci zámku, v dnešním JazzClubu, uvede ve čtvrtek 4. 9. v 16 hodin stejnou hru. Představení je spojeno s vernisáží koláží a karikatur Josefa Kobry Kučery (výstava jeho jiných prací byla v průběhu léta k vidění ve foyer teplického domu kultury).

Další novinkou letošního Divadla na zámku, je přednáška PhDr. Jany Michlové, vedoucí knihovny Regionálního muzea v Teplicích, věnovaná historii divadelnictví a divadla v Teplicích. Zájemci z řad diváků DNZ i veřejnosti mohou přijít v sobotu 6. 9. v 18.15 hod před JazzClub Teplice. Čtvrteční odpolední pořad v JazzClubu i sobotní přednáška v objektu bývalého zámeckého divadla jsou bez vstupného a jsou součástí programů, které jsme uvedli na oslavu 90. výročí otevření Krušnohorského divadla v Teplicích.

V průběhu léta si diváci mohli obstarat vstupenky na odpolední programové bloky Divadla na zámku 2014 za zvlášť výhodných cenových podmínek. Majitele vstupenek však organizátoři upozorňují na změnu, kterou bohužel nemohli předpokládat: v pátek 5. září uvedou od 20 hod. komedii „3 verze života" s Lindou Rybovou, Davidem Prachařem, Igorem Chmelou a Janou Janěkovou ml. namísto avizovaného představení „Bůh masakru", jehož jeden z představitelů utrpěl úraz. Obě hry napsala populární francouzská dramatička Yasmina Reza a oběma je společný zasvěcený vhled do oblasti intimního soužití dnešních tři až čtyřicátníků.

Vstupenky na programové bloky či samostatně na dopolední a odpolední pohádky, koncerty a večerní divadelní představení v rámci Divadla na zámku jsou k mání v pokladně Domu kultury Teplice nebo v den konání přímo na místě. Vchod do divadla je přes Ptačí schody.

Divadlo na zámku 2014 podpořily Statutární město Teplice a Státní fond kultury ČR.