Zásadní podíl na přípravě unikátní instalace má oddělení muzejních služeb Regionálního muzea v Teplicích. Restaurátor Ladislav Faigl v těchto dnech přenáší na papír tragickou událost z noci na 1. září 1919, při níž divadlo lehlo popelem. Obří plátno, tvořené papírem podloženým netkanou textilií formátu 4 x necelé 3 metry, se proměňuje v kopii barvotisku požáru, jak jej v roce 1919 vydal ateliér H. Grewenig, Trnovany.
„Čerpám z této staré pohlednice. Plátno jsem natáhl na stěnu v zasedací místnosti a práci jsem si ulehčil tím, že jsem si na ně promítl kopii obrázku. Nejprve jsem rudkou maloval pozadí a teď již pracuji akrylovými barvami.“ Podle Faigla nejde jen o okopírování samotné fotografie, ale především nainstalování dobových reálií v popředí: historické hasičské stříkačky, džberů, ohořelých trámů a maket dvou hasičů ve skutečné velikosti. Ty jsou rovněž dílem Faigla a jeho kolegů.
„Zabere nám to ještě minimálně čtrnáct dnů práce. Všechno nejprve nakašírujeme u nás v muzeu a v jízdárně už budeme instalovat naostro,“ dodává muzejník.
Teplice byly u nás údajně prvním venkovským městem, které měly kamenné divadlo se stálým souborem činoherním, operním a operetním. Hudbu obstarával orchestr, který současně působil jako lázeňská kapela. V noci z 31. srpna na 1. září 1919 vypukl v divadle požár a rozšířil se po celé budově. Oheň způsobil jeden z nočních hlídačů, kterému při obchůzce vypadl hořák z olejové svítilny.
Tepličtí své divadlo milovali. Přes nepříznivou poválečnou situaci se město rozhodlo divadlo obnovit. Velkoryse pojaté představy o kulturním svatostánku města zpracoval do základního návrhu městský stavební inženýr Hans Kellner. Realizační projekt byl, jak v knize Pohlednice z Teplic uvádí Jitka Budínská, dílem drážďanského architekta Rudolfa Bitzana. Demolice vyhořelé budovy začala v březnu 1921 a 20. dubna 1924 už bylo slavnostně otevřeno nové divadlo v podobě, v jaké jej známe dnes. Ve své době byla rozlehlá klasicizující budova největším a nejmodernějším divadlem v republice. Na úvodním představení zazněla Wagnerova opera Mistři pěvci norimberští.