Prodejci alkoholu a majitelé hospod a diskoték zkrátka často neplnoletým vyhoví. Mají z toho koneckonců i vlastní užitek.

A ten nejspíš i převažuje nad riziky. Sice se provozovatelé takových podniků dopouštějí přestupku, za který mohou být potrestáni pokutou, některé to však stejně neodradí. Pravidelné kontroly nalévaní alkoholu mladistvým dělají i v Dubí. S větším vedrem stoupá i jejich četnost. Zdaleka se netyká jen „kamenných hospod". „Na služebnu městské policie bylo Policii ČR oznámeno, že na kulturní akci města se podává alkohol mladistvým. Strážníci provedli kontrolu stánků, kde se alkohol prodával, ale nebylo zjištěno, že by byly alkoholické nápoje podávány mladistvým," řekl velitel MP Dubí Tomáš Pykal.

Strážníci spatřili dvě stě metrů od pódia tři dívky, dvě dívky podpíraly svou podnapilou kamarádku. Hlídka chtěla odvést podnapilou dívku domů, ale ta začala ztrácet vědomí, proto ji po telefonické domluvě se záchrannou službou odvezli do nemocnice na vyšetření. „Mladistvá dívka zůstala hospitalizována v nemocnici. Pro podezření ze spáchání přečinu Policie ČR zjišťuje, kde vzaly mladistvé dívky alkoholický nápoj. Podle informací si dívky alkohol na kulturní akci donesly samy," sdělil Pykal.

Kontroly provádí i policie. Jeden podnapilý hoch byl řešen nedávno například v Duchcově.

Alkohol mladistvým důrazně nedoporučuje dětský lékař Zdeněk Abel. „Zvláště nebezpečný je pak tvrdý alkohol. Může vážně ohrozit zdraví," varuje. A alkohol není dobrý ani pro jejich psychický vývoj či školní prospěch.

„Zvláště při časté a nadměrné konzumaci mladistvými hrozí poměrně vysoké riziko rozvoje návykového problému," říká psycholog Aleš Jelínek. Podle něj je konzumace alkoholu společenský fenomén.

„Žijeme v moderní době, která nese vysoké tempo, stres a také málo času na děti a rodinu. Někdy je tak pro rodiče jednodušší dětem alibisticky věřit, než aby si byli úplně jisti," tvrdí. (zem, kos)