"Zaměstnanec s řidičem se chystali náklad vyložit. Řidič chtěl otevřít nákladový prostor pomocí bezpečnostního lanka, které se ale utrhlo. Po otevření nákladového prostoru uvnitř uviděli pohyb osob, proto ihned nákladový prostor zavřeli a přivolali policisty," uvedla tisková mluvčí policie Šárka Poláčková.

Na místo dorazila také cizinecká policie, která zjistila, že jde o občany Afghánistánu, kteří neměli cestovní doklady, povolení k pobytu ani žádné doklady totožnosti. Všichni jsou vedeni jako žadatelé o azyl v Rumunsku. Ze dvou osob, které uvedly, že jsou mladistvé, byl lékařským vyšetřením potvrzen nízký věk pouze u jedné.

"Cizinci vypověděli, že za pomoci převaděče nastoupili v Rumunsku do návěsu kamionu. Řidič o tom, že jsou cizinci v kamionu ukryti, nevěděl," dodala Poláčková.

Mladistvý cizinec bude předán orgánu péče o dítě a soud rozhodne o jeho umístění. Ostatní čtyři cizinci byli převezeni do záchytného zařízení pro cizince v Balkové a budou předáni do Rumunska v rámci Dublinské úmluvy.