Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) vede do krajských voleb současná hejtmanka Jana Vaňhová. Na kandidátce budou hned za ní i její současní náměstci Pavel Kouda a Arno Fišera. Základním cílem je podle Fišery výhra, pokud možno takovým způsobem, aby nebylo potřeba skládat nesourodou koalici.

Před čtyřmi lety získala ČSSD na severozápadě Čech 32,7 procenta hlasů, tedy 21 křesel, a mohla při koaličních vyjednáváních s ODS získat prakticky kompletní sadu míst v čele kraje. Tehdy kandidátku vedl Jaroslav Foldyna, který sice dostal třikrát víc preferenčních hlasů než druhá Vaňhová, do vedení kraje se ale nedostal. Teď na kandidátce chybí docela, ani se neucházel o nominaci.
V koalici se sociálními demokraty vede Ústecký kraj i ODS, která má v zastupitelstvu 13 křesel. Do voleb ji povede bývalý primátor Děčína Vladislav Raška, druhým mužem bude současný krajský radní Radek Vonka. Ani ODS se nechce dostat do podobné situace jako před čtyřmi lety, kdy nakonec podpořila vítěznou ČSSD. Spolupráce obou stran je ale poznamenaná řadou kauz na samotném krajském úřadě i v dalších navázaných institucích. Podle krajského předsedy Jana Kubaty by ideální byla pravostředová koalice, která je ale podle něj v Ústeckém kraji obtížně realizovatelná.

Opozici ODS a ČSSD v zastupitelstvu tvoří 12 komunistů, osm Severočechů.cz a Petr Benda, který do Paroubkovy NS-LEV21 přestoupil z ČSSD. Komunisty povede do voleb regionální předseda Oldřich Bubeníček. V minulých volbách dostali komunisté v regionu přes 18 procent hlasů a teď by svůj vliv rádi posílili, aby mohli promlouvat i do složení koalic.
Severočeši.cz vedení do voleb podnikatelem Jiřím Zelenkou mají silnou pozici především v okolí Mostu, v roce 2010 získali i dvě senátorská křesla. Víc než ideologie spojuje Severočechy.cz politický realismus a výrazně tvrdší politický slovník. Program pro krajské volby mimo jiné na několika místech hovoří o "cikánech", jinde zase slibuje snížení počtu "opilců, feťáků a vágusů" v ulicích. Kandidáti to vysvětlují mimo jiné tím, že Romové se ke své národnosti stejně ve sčítání občanů stejně k romské národnosti vesměs nehlásí.
O voliče ČSSD bude usilovat bývalý předseda strany Jiří Paroubek a jeho Národní socialisté-Levice 21. století (NS-LEV21). Sám Paroubek kandiduje jako lídr strany, na kandidátce je i současný krajský zastupitel Petr Benda.
Strana zelených (SZ), které před čtyřmi lety chybělo k získání mandátu 0,7 procenta, se pro letošní volby spojila s KDU-ČSL a především na Děčínsku silným regionálním Hnutím nezávislých pro harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), děčínskou Volbou pro město a dalšími nezávislými osobnostmi jako je ústecký podnikatel a bývalý člen TOP 09 Martin Hausenblas či divadelník Jaroslav Achab Haidler. Společně vytvořili hnutí PRO kraj vedené do voleb bývalým poslancem za zelené Přemyslem Rabasem. Sdružení se velmi hlasitě vymezuje proti současnému vedení kraje, kandidovat za něj měl i Leo Steiner, který coby bývalý úředník ROP Severozápad upozornil na nekalé praktiky na dotačním úřadě. Ten si ale nakonec kandidaturu rozmyslel, aby jeho vystoupení nebylo považované za předvolební boj.

Do krajského zastupitelstva se pokusí dostat z nováčků také TOP 09 v koalici se starosty (TOP 09/STAN), Suverenita - blok Jany Bobošíkové (SBB) a koalice SNK-ED s regionální Stranou zdraví sportu a prosperity (SZSP), která má silnou pozici především v Ústí na Labem. Kandidátku sestavila také Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Poprvé bude do krajského zastupitelstva kandidovat také krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), která vznikla po rozpuštění Dělnické strany Nejvyšším správním soudem. Krajským předsedou obou stran je Petr Kotáb. Jeho původní strana získala před čtyřmi lety 1,19 procenta hlasů.(čtk)