„Je pozitivní to, že pouť by měla proběhnout v takovém rozsahu, jako proběhla loni a předloni. Nemuselo se nic škrtat,“ naráží osecký starosta Jiří Hlinka na probíhající krizi. Ta na oblíbené slavnosti tedy vliv mít nebude. Starosta upřesnil, že na pořádání slavností přispělo také několik sponzorů, i díky tomu nemusel být omezen program. Konkrétně velmi finančně náročná je historická parní lokomotiva, která bude i letos přepravovat lidi mezi městy Most, Osek a Hrob.

Vzhledem k tomu, že cisterciácký kláštěr v Oseku nemá již svého opata a je řízen z Dánska, visel otazník nad využitím kláštěrního nádvoří. Díky pochopení doktora Jindřicha Kosky, který nyní spravuje osecký klášter, může být historické tržiště s ukázkami řemesel opět v nádvoří kláštera. Nikdo by si ho asi jinde nedokázal již představit. „Vše tedy bude na svém místě,“ říká starosta.

Každoročně je konání pouti spojeno s uzavírkami některých silnic. Dotkne se to ulic Obránců míru a Dolnonádražní. Dopravní značení, které upozorňuje na uzavírku, je připraveno již týden dopředu, aby lidé byli informováni včas. Kdo se vydá do Oseka autem, bude mít nejspíš problém i zaparkovat. Nedostatek parkovacích míst je každoročním problémem. „Stojí se, kde se dá. Máme již domluvenou i odtahovku,“ říká starosta s tím, že musí být zachována průjezdnost pro případ, že by měla projet sanitka nebo hasiči. Řidiči by si tak měli dát velký pozor na to, kde nechají své auto. Pozitivem je, že město zřídilo dně parkoviště navíc, jedno Na lukách a druhé nad hřbitovem.

Na bezproblémový průběh celé akce budou dohlížet strážníci. Je domluvena spolupráce s Policií České republiky. „Samostatně se zúčastní i dopravní policie, která nám pomáhá,“ uvedl starosta. Chybět nebude ani sbor dobrovolných hasičů a zdravotnická služba. Teď již jen aby přálo počasí. V Oseku jistě pamatují ještě například rok 2007, kdy v neděli prudký déšť a vichřice doslova smetly celou pouť. Nebylo již možné pokračovat a slavnosti předčasně ukončila nepřízeň počasí. Na závěr osecký starosta prozradil, že pokud si chce užít kolotočů, vyrazí na ně již v pátek večer. Není tolik lidí a koupíte i nějaký ten párek a pivečko.

Město Osek se připravuje na tradiční Osecké slavnosti, které se konají už tento víkend 15. – 16. srpna. Návštěvníci se mohou těšit na historický řemeslný trh z počátku 20. století na nádvoří cisterciáckého kláštera. V sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin uvidí návštěvníci loutkové představení Divadla rozmanitostí z Mostu a Docela velkého divadla z Litvínova, kulturní vystoupení divadelní společnosti Panoptikum Maxe Fische, nebo kejklířské vystoupení Vojtěcha Vrtka. Moderování a celodenní animaci bude zajišťovat Petr Stolař. Program zpestří ukázka historické hasičské techniky hasičů z Vrčeně.

Na klášterním nádvoří budou k vidění ukázky tradičních řemesel, koupit si bude možné košíkářské zboží, keramiku, šperky z broušených kamenů, oblíbený turecký med, medovinu a burčák, chybět nebudou ani kožešiny a historické sklo.
Kulturní program bude připraven na Klášterním náměstí. Po oba dny budou návštěvníky bavit varietní umělci a hudební kapela Regius Band Jitky Dolejšové.

V sobotu v 19.00 hodin vystoupí Elvis Presley revival band a od 21.00 pouťová zábava v DK Stropník, k tanci bude hrát Aliance rock.
V prostorách informačního turistického centra bude instalována výstava „Babiččiných kočárků“. Průvodcovská činnost v klášteře bude v době konání slavností zajištěna po oba dny. Prohlídky klášterem začínají od 12.00 hodin a konají se v každou celou hodinu .
V ulicích Dolnonádražní a Obránců míru bude zajištěn stánkový prodej.

Pouťová plocha bude opět plná houpaček, kolotočů a dalších atrakcí lunaparku. V sobotu ve 22.00 hodin rozzáří nebe nad Osekem ohňostroj. chybět nebude ani tradiční Okresní výstava drobného a hospodářského zvířectva, okrasného a exotického ptactva, pavouků a chocholaté drůbeže s ukázkou selského dvora. Výstavy se zúčastní i chovatelé ze SRN.

V rámci oslav 800 let posvěcení opatského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Oseku bude v sobotu 15. srpna od 8.30 hodin sloužena pontifikální mše svatá. Hlavní celebrantem bude litoměřický biskup Jan Baxant.
Do Oseka můžete přijet vlakem, autobusem nebo autem. Vlak tažený historickou parní lokomotivou bude zajišťovat přepravu na Osecké slavnosti mezi městy Most, Osek a Hrob.

Pokud přijedete automobilem, hlavní parkoviště najdete označena při vjezdech do města. Organizátoři radí, abyste zaparkovali hned při vjezdu do města. Město bude průjezdné pouze po vedlejších silnicích.
Program Osecké pouti