Když většina Tepličanů brzo ráno teprve vstává, chodí už po parku v Šanově dvojice místních mladíků. Na travnatých plochách hledají, co tu mohli večer předtím zanechat nebo ztratit návštěvníci lázní z arabských zemí, kteří přes léto vysedávají mezi stromy, zatímco jejich děti běhají po celém parku. „Občas to jsou varné konvice, hrnečky nebo talířky. Jednou jsem našel nějaké korálky,“ prozradil jeden z mladíků. To, že by nalezené věci měl odevzdat na policii nebo na úřadě, nechtěl slyšet.

Vzhledově ani jeden z dvojice nevypadá, že chodí do práce. O jejich aktivitě v parku se příliš bavit nechtěli. Za pár drobných na krabicové víno, které zacinkaly v jejich dlaních, z nich ale nějaké informace nakonec přeci jen „vypadly“. „Musíme tu být dřív, než nastoupí technické služby na úklid. Každý den nechodíme, to nemá cenu. Nejlepší to je v době, kdy Arabové odjíždějí domů, to tady věci nechávají, aby je už nemuseli tahat,“ řekl muž v umouněných kalhotách a potrhaném tričku.

Zda už našli něco hodnotnějšího, než je nádobí, neprozradili. „Minulé roky byly lepší, nyní už si dávají na své věci více pozor. Ale tu a tam se něco najít dá. Třeba i peníze, které zřejmě vytratí děti při běhání,“ podotkl jeden z mužů. Nalezené předměty, které se občas povalují v trávě nebo jsou vyhozené v koších, prý dvojice sběračů nosí do různých bazarů, kde je vymění za pár korun.

Zůstávají i kola nebo brusle

Návštěvníci lázní z arabských zemí jsou v rámci pobytu v Teplicích informováni, že si mají na své věci dávat pozor. „Pak už to záleží jen na nich,“ poznamenal ředitel městské policie Michal Chrdle. Ze zkušeností potvrzuje, že nejvíce věcí tu rodiny nechávají při návratu domů.

„Během jejich pobytu toho nakoupí hodně, ale pak se jim to nevejde do kufrů, aby dodrželi požadovanou hmotnost do letadla,“ zmínil vedoucí strážníků. Zůstávají po nich třeba i kola na chodbách domů nebo brusle vyhozené v popelnici. V lepším případě něco z těchto věcí poskytnou dalším vrstevníkům z komunity.

Podle policie si lidé nesmějí přisvojit nic hodnotného, co najdou. Zvláště, pokud to takto hledají záměrně. Oba mladíci z parku se tak mohou dopustit přestupku, v horším případě trestného činu. Podle mluvčího policie Daniel Vítka záleží na hodnotě. „Je to bráno jako zatajení nalezené věci. Pokud to je do pěti tisíc korun, jde o přestupek, při vyšší škodě se pak jedná o trestný čin,“ uvedl policista.

V počítačích má policie zaznamenány i případy, kdy poctiví nálezci takové věci odevzdají. Třeba minulý týden přinesla žena na policii peněženku s doklady a platební kartou. Prý ležela na zemi na Nádražním náměstí v Teplicích, hned vedle pošty. Policie ji předala majiteli.

Jsou však i momenty, kdy lidé zaměstnají policii zbytečně. Jako v případě údajně ztraceného telefonu z jara letošního roku. Muž přišel za policisty s příběhem, že mu někdo ukradl drahý telefon. Jak se ale ukázalo, mladík mobil zapomněl v hospodě na stole. Tam ho našla kamarádka a druhý den mu ho vrátila. Vzhledem k tomu, že nedošlo k porušení zákona, policie případ odložila ad acta.