Za tři týdny shromáždili organizátoři desítky pytlů s oblečením, hračkami, dětská kola a odrážedla, několik dětských kočárků a postýlek nebo přebalovací pulty. Mezi dárci převažovaly ženy, často na mateřské či rodičovské dovolené.

„Ten, kdo má nejhlouběji do kapsy, nejvíc dává. Maminky na mateřské toho mají samy málo, a ty to nejvíc chytilo za srdce. Co mohly, to daly," řekla jedna z organizátorek sbírky Lenka Jaremová, která je zastupitelkou ústeckého obvodu Neštěmice.

Kromě materiální pomoci žádali i o kojeneckou stravu a trvanlivé potraviny. „Přihlásil se sportovní klub stolních tenistů, který mezi sebou vybral 6000 korun, a koupili pleny a umělé mléko, přihlásil se klub motorkářů. Tihle drsní chlapi mezi sebou vybrali 5000 a nakoupili trvanlivé potraviny," doplnila Jaremová.

Azylový dům v Oseku má v současnosti 20 obyvatel, 11 z nich jsou děti do 14 let. Ženy, které se do azylového domu dostávají, nemají většinou vůbec nic. Ubytování je časově omezené na rok a vybavení ze sbírky jim tak pomůže do nového začátku.

Rozsah sbírky organizátory překvapil. „Věděla jsem, že Facebook je obrovská síla, ale že až taková, to jsem nečekala. Volali i lidé, že nám dají palandu, další nábytek, počítače a další věci, se kterými jsme vůbec nepočítali," uvedla Jaremová.

Výtěžek sbírky předají organizátoři dnes. Náklad poveze několik dodávek. Do azylového domu dovezou už i ozdobený vánoční stromek. „Jsou to takové předčasné Vánoce," řekla Jaremová.

Organizátoři chtějí z vánoční sbírky udělat tradici. Kam zamíří sbírka příští rok se zatím nerozhodli. (čtk)