Pořadatelé očekávají hojnou diváckou účast, tribuny stále ještě novotou vonícího teplického zimního stadionu pojmou bezmála 800 lidí. „Naposledy hrála hokejová reprezentace v Teplicích před 29 lety. Jsme rádi, že můžeme hostit soustředění výběrů U19. Přátelské zápasy proběhnou v pátek od 17 hodin a v neděli od 12 hodin,“ sdělil šéf Zimáku Pavel Tetřev.

Vstup na jednotlivé zápasy přijde na 60 korun, lístky se budou prodávat na pokladně dvě hodiny před utkáním. Sedačky nejsou označené, takže kdo dřív přijde, bude sedět. Stát půjde na ochozech. K dispozici bude pojízdné občerstvení u vstupu pro veřejnost, restaurace v areálu i bar u ledové plochy. „Lidé se chodí dívat i na tréninky obou týmů. Hlavně pro malé sportovce je to inspirativní,“ dodal Tetřev.

ČSSR - Švédsko, zápas v Teplicích 

(Snímky Zdeňka Traxlera, který na starém teplickém zimáku (dnes Kaufland) v roce 1986 zachytil hokejový souboj ČSSR vs. Švédsko)

Soustředění reprezentantů má svůj řád. Budíček mají v 8 hodin, následuje snídaně a po ní čeká hokejisty kondiční příprava. Po obědě mají zhruba dvě hodiny odpočinek, pak proběhne porada a od 16 do 17.30 mají trénink na ledě, případně zápas. Večeře je v 18.45 a ve 22 hodin musí všichni ulehnout do postele. „Český tým bydlí u nás na hotelu v areálu a Fini nocují na Panoramě,“ doplnil ředitel teplického sportoviště.

Na zajímavá mezistátní utkání vyrazí i malí hokejisté a hokejistky z teplického oddílu Huskies, klub má k dispozici několik desítek vstupenek pro svou smečku. „Moc se na zápasy a fandění těším!“ řekla sedmiletá Natálka Schreiberová z Teplic.

V růžovém tréninkovém dresu se prohání po teplickém ledě minimálně dvakrát v týdnu. Se svou maminkou vyráží často na hokej do extraligového Litvínova, je tedy už protřelou fanynkou. „Tam fandí Trávníčkovi, takže musí mít na dresu pětku. Utkání hodně prožívá – nahlas fandí, skáče, nadává. Když se jejímu týmu nedaří, tak říká, že budou muset přijít Huskies a ukázat, jak se hokej má hrát,“ dala k dobrému Natálky maminka Renata Schreiberová.

Pro fanoušky je start českého národního hokejového výběru do 19 let na severu Čech na podzim jedinou šancí, jak doma vidět mezistátní zápas reprezentace. Ostatní kategorie totiž startují v zahraničí.

Trenér „devatenáctky“ David Bruk (bývalý hráč Plzně, Zlína nebo Litvínova) nemá v kádru žádné hvězdy. K zkušenějším reprezentantům patří prostějovský brankář Daniel Dvořák a jeho kolega ze Slavie Roman Málek, syn někdejšího známého reprezentačního gólmana, nebo obránci František Klejna a Jiří Suhrada či útočníci Filip Přikryl, Adam Najman a Jakub Rychlovský. Hokejové jméno nosí syn legendy Zlína Martina Hamrlíka Matyáš Hamrlík. V tomto kalendářním roce si už několikrát zahrál za Berany extraligu.

Starý teplický zimní stadion, který v době svého otevření ve druhé polovině 70. let patřil k nejmodernějším tuzemským hokejovým stánkům, byl často hostem československé reprezentace. Před plným hledištěm, jehož kapacita byla téměř 7 tisíc diváků, se Hlinka, Bubla, Rusnák, Hrdina, Růžička, Rosol a další představili například proti Německé demokratické republice, Finsku nebo Švédsku. Právě to kroniku významných hokejových duelů hraných v Teplicích v dubnu 1990 uzavřelo, parta trenéra Pavla Wohla tehdy padla s Tre kronor 3:4.