Těžko najdete v našem regionu lepšího neurochirurga. Zdobí ho preciznost a systematičnost. Chyby si při operacích mozku či páteře nemůže dovolit.

„Ze snímků pacienta si uděláme přesný obrázek co je potřeba a co není. Samotná operace je o koncentrovanosti, zkušenostech a šikovnosti. Na improvizaci tam není místo,“ řekl profesor a primář neurochirurgické kliniky ústecké Masarykovy nemocnice Martin Sameš, který v Ústí působí od roku 1988. K tomu, aby podával u operačního stolu stále maximální výkon, tak potřebuje konfrontaci se světovou neurochirurgickou špičkou.

Jednu z příležitostí bude mít on i jeho kolegové z celého svět v příštích dnech v Ústí nad Labem. Do krajské metropole se totiž sjedou kapacity z oboru na výroční kongres České neurochirurgické společnosti a Slovenské neurochirurgické společnosti.

Kdy a kde se bude konat kongres?
Proběhne od úterý 25. do čtvrtka 27. září. Konat se bude symbolicky v kampusu Univerzity J. E. Purkyně. Tedy v místech, kde byla neurochirurgie založena a působila po dobu dlouhých 35 let. Navíc v letošním roce slavíme padesát let od založení ústecké neurochirurgie, oslavy budou součástí kongresu.

Kdo všechno se kongresu zúčastní?
Předchozí přednostové tedy primářka Eva Urbánková, profesor Vladimír Beneš, který je momentálně přednostou v Ústřední vojenské nemocnici v Praze či profesor Petr Suchomel. Ten pracoval v Ústí deset let a poté založil neurochirurgii v Liberci.

A ze zahraničních hostů?
Přijede i prezident Světové federace Neurochirurgických společností (WFNS) profesor Franco Servadei z Itálie. Je to poprvé v historii, kdy na výroční kongres České neurochirurgické společnosti přijede nejvyšší představitel nejprestižnější celosvětové organizace neurochirurgů na světě.

Před sjezdem proběhne ještě kurz operování. Co se při něm bude dít?
Půjde o trénink mikrosutur mozkových bypassů a operačních přístupů skrze skalní kost na speciálních laserem vyrobených anatomických modelech z Japonska.V plánu je i reálná operace krční tepny, která se bude přenášet do auditoria v Masarykově nemocnici a současně internetem do mnoha zahraničních zemí.

Kdo se na kurz přihlásil?
Odborníci a specialisté z deseti zemí světa, nejvzdálenější zemí jsou kolegové ze středoamerické Panamy. Lektory budou například profesor Tanikawa z Japonska, profesor Landeiro z Brazílie či doktor Hecht z Německa. Chybět nebudou ani přední čeští odborníci třeba profesor Zvěřina, docent Veverka či doktor Vachata.

Profesor a primář neurologické kliniky ústecké Masarykovy nemocnice Martin Sameš.Jak moc jsou kongresy a různé operatérské kurzy přínosné?
Hodně. Základem rozvoje mladého chirurga je systematické studium a za druhé příležitost operovat- to znamená vybrat si správné pracoviště a budovat korektní vztah se šéfem oddělení. Kongresy a kurzy jsou neméně důležité. Máte na nich možnost vidět a slyšet novinky, které ještě nejsou publikovány. Navíc se osobně poznáte s nejlepší odborníky na světě a můžete s nimi diskutovat. To je k nezaplacení.

Když se podíváme do nedávné historie. Jak vypadala ústecká neurochirurgie, když jste do ní nastupoval a jak vypadá teď?
Je to 30 let a změn se za tu doba udála celá řada. Jedno je, ale jisté neurochirurgie v Ústí byla, je a bude dynamickým pracovištěm. Nikdy jsem neměl potřebu uvažovat o změně oddělení. Měl jsem výborné učitele a také štěstí. Profesor Beneš začal v Ústí v roce 1989 jako první v republice operovat aneurysmata (výduť, pozn. red.) mozku akutně a pomocí kvalitního mikroskopu.

Právě tehdy začala éra mikroskopického operování v Čechách. Operovali jsme téměř každý den do večera. Tato zkušenost byla pro mě fantastická a jsem za ní do dneška vděčný. Primářka Urbánková zavedla v té době standardizované Casparovy operace krční páteře a také novou mikrotechnikou. Profesor Suchomel nám byl příkladem svou systematičností a zásadně pozvedl intenzivní péči na tehdejším 18ti lůžkovém oddělení.

V roce 2004 jste se přestěhovali ze staré nemocnice na Klíši do nové na Bukově….
Dostali jsme tehdy moderní prostory se špičkovým vybavením. Navíc mladí kolegové a přicházející absolventi z lékařských fakult byli velmi motivovaní, pracovití a talentovaní a tak se nám podařilo společně rozvinout obor do všech specializovaných oblastí. V současnosti náš mladý tým dosahuje mezinárodní úrovně a navíc má vynikající předpoklady pro další úspěšný rozvoj.