„Oni to vlastně vybrali naši potencionální zákazníci, přesněji návštěvníci výstavy Hrnek 2015 v teplickém a následně ústeckém muzeu," zdůrazňuje generální ředitel Ing. Vladimír Feix.

„Akceptovali jsme názor lidí, kteří na výstavě posuzovali řady hrnků od čtyřiadvacítky účastníků sympózia z osmi zemí světa. Každý mohl dát svůj hlas hrnku, který se mu nejenom líbil, ale jenž by se hodil také do výroby a následně by oslovil zákazníky u nás i v zahraničí, zkrátka aby obohatily domácí i zahraniční trh."

Hodnotili tedy odborníci i laici. Velikost hrnku, tvar, jeho ouško, aby se dal za ně lépe a bezpečně uchopit, roli hrály mnohdy jemné detaily stejně jako barevné tóny a mnohé další. Samozřejmě, že odborníci z porcelánky dávali své hlasy zejména těm výtvarným pracím, které se dají dobře vyrábět.

Teď je už definitivně rozhodnuto!

Jaké hrnky z letošního sympozia tedy uvidíme v novém roce ve vitrínách speciálních obchodů?

Jedná se o hrnek akademického sochaře a už pravidelného účastníka sympózia Miroslava Olivy. Do Dubí na sympózium nepřijel ze Střední průmyslové školy keramické v Bechyni, kde působí jako pedagog, sám.

Dubského hrnkového sympózia se zúčastnila taktéž čerstvá absolventka keramického oboru školy Zdeňka Limbergová, která na podzim nastupuje do ateliéru Maxima Velčovského na pražské UMPRUM. Přijela a zabodovala. I její hrnek se začne brzy v Českém porcelánu vyrábět, stejně tak jako bílý, který zde vytvořil výtvarník Aki Toshiro z Japonska. (lmax)