„Kuchyň už neodpovídala hygienickým normám. Modernizace byla nevyhnutelná,“ řekl Jaroslav Zeman, ředitel DD v Dubí.

Dvacet let nebylo v kuchyni tzv. šáhnuto. Občas na dělníky vypadl při opravě kuchyně kostlivec. „Odkryli jsme podlahu a našli v ní pěkné „poklady“. Museli jsme udělat izolace a jiné nezbytné věci. Proto se rekonstrukce protáhla,“ vysvětlil ředitel DD Dubí Jaroslav Zeman.

Nový provoz kuchyně v Dubí je výrazně efektivnější a ekonomičtější. Nainstalovala se nová vzduchotechnika a elektroinstalace a udělaly se nové odpady.

Sólo místo získala nerez myčka, místo jednoho konvektomatu (přístroj na přípravu jídla, pozn. red.) mají teď v Dubí dva. Upraven bude ještě skladovací prostor a přípravna. Pomyslnou tečkou bude výměna žaluzií. „Vyměníme je a konec. Díky klimatizaci můžeme z oken odmontovat kličky. Už nebudou potřeba,“ usmál se šéf DD Dubí Jaroslav Zeman.

Na rekonstrukci padlo necelých čtyři miliony korun. Původně bylo počítáno s 2,5 miliony korun. Hlavním investorem byl Ústecký kraj, který je i zřizovatelem DD Dubí. „Součástí rekonstrukce byla i oprava zadního traktu prádelny, technické místnosti a mrazáky,“ dodal Zeman.
Babičky a dědečkové nebyli během stavby o hladu. Půst nemuseli držet díky Hotelové škole Teplice, která pro DD Dubí denně připravila 800 jídel a to včetně sobot a nedělí. „Hotelová škola v čele s ředitelem Nekudou nám vytrhla trn z paty,“ děkoval Zeman.

Podle vedoucího jídelny U Kantora – Hotelová škola Milana Nemravy nebyl problém uspokojit mlsné jazýčky klientů DD Dubí. „Připravovali jsme snídaně, obědy a večeře. Samozřejmě, že když měl někdo dietu, tak dostal dietní jídlo. Hlavní kus práce ve vaření pro DD Dubí udělala provozovna U Dobrovolců,“ řekl již dříve Nemrava.

Po rekonstrukci kuchyně přijde na řadu spodní patro budovy. Oddělení pro klienty s Alzheimerovou chorobou bude přestěhováno do čtvrtého klidnějšího patra. „Chystáme jeho navýšení z 24 klientů na 36 až 38. Snažíme se vyhovět poptávce. Nejvíce lidí, kteří přichází do domova jsou klienti zcela imobilní, nebo jsou atakováni Alzheimerovou chorobou,“ sdělil Zeman.

Ve čtvrtém patře budou nově pacienti s Alzheimerem a zcela imobilní, kteří vyžadují péči nonstop. Ve spodní části se začne od března budovat 12 nových jednolůžkových pokojů. Využít je budou moci i manželské páry.