„Evakuováno bylo zhruba 140 lidí, tedy polovina z našich klientů. Převážně šlo o lidi, kteří jsou chodící. Určitě je lepší si celou evakuaci vyzkoušet nanečisto a mít do budoucna zkušenost. Nedejbože, kdyby se něco podobného stalo skutečně, tak se toto cvičení může hodit," řekl ředitel z domova důchodců Na Výšině v Dubí Jaroslav Zeman.Cíl cvičení byl jasný: ověřit postupy evakuace klientů domova a vyzkoušet koordinaci s hasiči. Na místě zasahovalo několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pro poraněné byl postaven stan, který sloužil jako ošetřovna. Zdravé klienty domova by speciální hasičský autobus (přijel ze Žatce) v případě skutečného požáru, odvážel do bezpečí.

Figuranti, kteří byli nalíčení velmi věrohodně, práci hasičům a ostatním nijak neulehčovali. Někteří působili schválně zmateně a nekomunikativně. Těm, co byli v útrobách budovy pomohli hasiči, ostatní pobíhající a v šoku našli policisté.

Ale bylo vidět, že zásah má profesionální úroveň a že hasiči jsou pro takovéto případy dobře připraveni. Cvičení mají průběžně po celý rok.

„Podobné prověrky mají rozhodně svůj smysl. A nelze je podceňovat. Snažíme se vše utajit do poslední chvíle, aby jednotka, která v ten den zrovna slouží, vyjížděla skutečně jak se říká naostro," říká ředitel teplických hasičů Adolf Langer.(kos,red)